Alljärgnevaga soovitan täiendada minu poolt tuuleparkide rajamise kohta antud kommentaari, mis ilmus reedeses Äripäevas.
Eesti on seadnud eesmärgiks suurendada taastuvelektrist toodetava elektri osakaalu 5,1 protsendini brutotarbimisest aastaks 2010. Aastal 2000 oli taastuvelektri osakaal 0,1% elektri brutotarbimisest, aastaks 2003 oli osakaal kasvanud 0,5 protsendini.
Ligi 69% elanikest ei soovi maksta taastuvelektri tõttu kõrgemat elektri hinda. Ligi 10% on valmis maksma kuni 5 senti/kWh rohkem, 11% maksma üle 5 sendi/kWh. 10% jaoks oli raske küsimusele vastata (allikas: Saar Poll, 2002).
1% taastuvelektri osakaal brutotarbimises tõstab elektri hinda kodutarbijale 0,6?0,7 senti/kWh võrra. Kui tuulikuid on Eestis rohkem kui 100 MW, tuleb täiendavalt tuulikute toodangu juures arvestada vajadust ehitada uus gaasil töötav elektrijaam, mis suudaks kompenseerida tuulikute ebaühtlasest tootmisest tulenevad elektri tootmise kõikumised. Taoline täiendav tuulik tähendab taastuvelektri iga täiendava 1% puhul elektrihinna tõusu ligi 1 sent kWh kohta.
Praegu on elektrivõrguga liitmisel ligi 100 MW tuulikuid. Need tuulikud peaksid järgmisest aastast alates tootma üle 4% Eesti brutotarbimisest. Lisaks sellele planeeritakse lähiaastatel puidul ja turbal töötavate elektrijaamade ehitamist, mis hakkaksid tootma taastuvelektrit ligi 2,5% Eesti brutotarbimisest. Elektrivõrguga sooviks praegusel kokkuostu hinna tasemel liituda täiendavalt vähemalt 100 MW tuulikuid.
Eeltoodust järeldub, et Eesti saavutab kindlasti seatud eesmärgi suurendada taastuvelektri osakaaluks 2010. aastal 5,1% brutotarbimisest, suure tõenäosusega kujuneb aastaks 2010 taastuvelektri osakaaluks vähemalt 7%.
Elektrituruseaduses sätestatud taastuvelektri kokkuostu hinnatase on väga atraktiivne taastuvelektriprojektide rajamiseks.
Kui valmivad kõik praegu liidetavad tuulikud ning praegu planeeritavad puidul ja turbal töötavad elektri ja soojuse koostootmise jaamad, tõuseb elektri hind Eestis kodutarbijale tulenevalt taastuvelektrist 4?5 sendi võrra kWh kohta. Kui võrguga liidetaks ka kõik seda praegu soovivad tuulikud, tõuseks elektri hind kodutarbijale veel vähemalt 5 sendi võrra kWh kohta, seega kokku vähemalt 9 senti/kWh. Vähemalt 80% tarbijate jaoks on selline elektri hinna tõus vastuvõetamatu.
Seotud lood
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.