Vähemiku vea tõttu karmide maksustamistingimuste kehtestamisel satuvad arvukad FIEd raskustesse ja nende arv kahaneb järsult. See oleks aga löök meie mitte just tugevale väikeettevõtlusele ja kaudselt ka vabaturumajandusele. Väheneks asjatult vähemkindlustatud inimeste toimetuleku võimalus ? FIEsid on teatavasti kokku ca 60 000.
Enamik tagastatud majade omanikke on FIEd, kellel juba praeguse maksustamissüsteemi puhul jääb vähe raha remonttöödeks. Kui võtta 250?300ruutmeetrise maja kuuüür, siis tõenäoliselt jääks see piiridesse 6000?8000 kr. Kui sellest üle poole maksudeks läheks, mis jääks siis kapitaalremondiks, jooksvatest kuludest rääkimata.
Raskustesse jääksid veel paljud eakamad käsitöölised, kes suure pingutusega teenivad kuus ehk 3000?4000 krooni lisaraha. Kui kättejääv osa siingi poolestub, kas jätkub siis enam stiimulit?
Ja kas oleks üldse veel sisu kõlavatel loosungitel, nagu ?olgem ettevõtlikumad?, ?igaüks aidaku end ise? või ?teed on lahti kõigile?. Seni on mõned maksusoodustused kutsunud ettevõtlust edendama. Teatav protsent enam maksulaekumisi võib samas põhjustada tagasilöögi tööhõives ning ettevõtluses. Kokkuvõttes võib kavandatav reform osutuda ühiskonnale hoopis Pyrrhose võiduks.
Ehk oleks kasulikum ümberkorraldustega neli-viis aastat oodata, kui riik ja ühiskond on sellesama ettevõtluse toel jõukam.
Seotud lood
Kui Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) soovitab riikidel rohkem kulutada ja laenu võtta, siis seda tehakse meeleldi. Kui aga tuleb soovitus võlgasid tagasi maksma hakata ning finantsšokkideks valmistuda, muutub organisatsioon riikide jaoks “pahatahtlikuks,” kirjutab ökonomist, fondijuht ning mitme raamatu autor Daniel Lacalle portaalis Mises Institute.