Tööinspektsioon kontrollis 70 tööandjat, saamaks teada, kuidas on ettevõtjad hakkama saanud töölepingute täiendamisega.
Kontrollitud ettevõtetest avastas inspektsioon puudusi 51 firma töölepingutes ja need ettevõtted said ka ettekirjutused. Nimelt peab alates tänavuse aasta jaanuarist olema töölepingutesse sisse viidud uued kohustuslikud tingimused ehk täpsustatud töölepingutes palgatingimusi, tööülesandeid, ameti- ja kutsenimetusi, töö tegemise kohta, puhkuse andmise korda jne.
Tööinspektsiooni peajuristi Reet Vare sõnul on ettevõtjad kõige sagedamini jännis palgatingimuste kirjeldamisega. 'On kirjas põhipalga suurus ja sageli rohkem midagi lepingus polegi, ei ole sätestatud, kuidas ja millal makstakse lisatasusid,' rääkis Vare. 'Tihti on puudulikult kirjeldatud tööülesanded ja ametinimetused valesti, täpsustamata on töö tegemise koht ja piirkond.'
Vare sõnul on palju segadust ka tähtajaliste lepingutega - sageli pole üldse alust, miks töötajaga peaks sõlmima tähtajalise lepingu, sest töö ei ole oma olemuselt hooajaline. 'Näiteks kaubanduses on töölepingud seotud rendilepingu või müügiloa kestusega,' sõnas Vare.
Tööinspektsioon kontrollib täpsustatud tingimuste olemasolu töölepingutes juunikuuni. 'Praegu kontrollitud ettevõtete näites on küll olukord töölepingutega viletsapoolne,' lisas Vare.
Marja-Tiina Lall Hadleri Hulgikaubanduse ASist sõnas, et töölepingute ümbertegemisega oli tööd kõvasti. 'Ükshaaval tuli kõik töölepingud üle vaadata ja mitmeid punkte täpsustada,' rääkis Lall. 'Sinna läks ikka kõvasti ületunde, asi jäi muidugi väga viimasele minutile ka.' Hadleris töötab ca 30 inimest.
Seotud lood
Vanas Euroopas tavaline firmade ja muu vara põlvest põlve pärandamine on eestlaste jaoks uus teema. Meil siin on alles esimene põlvkond varavahetuseks ettevalmistusi tegemas.