17. märts 2005 kell 10:57

Euroopa börsid: kallis nafta haaras aktsiaid enda haardesse

Uuele seninägemata tasemeni tõusnud nafta hind rõõmustab täna küll naftakompaniisid, kuid ülejäänud sektorid sellest kasu ei saa.

Londoni Rahvusvahelisel Naftabörsil on barreli hind täna tõusnud 55,56 dollarini. New Yorgi Kaubabörsil küündis eile naftabarreli hind koguni 57,03 dollarini.

Turgudel kardetakse, et Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) ei suuda kasvavat naftanõudlust rahuldada. Samuti tekitas muret eilne uudis, mille kohaselt kahanesid USAs möödunud nädalal nafta laovarud kiiremas tempos kui analüütikud prognoosid.

?OPECi tootmine on üsna piiratud ja pakkumise ja nõudluse surve jätkab nafta hinna tõstmist,? ütles uudisteagentuurile Bloomberg Nordkapp Inversiones SV SA fondivalitseja Pablo Garcia.

Norra suurima naftakompanii Statoili aktsia on täna kosunud 2,1%, tasemeni 111 Norra kroonini. Riigi teise naftatooja Norsk Hydro ASA on kosunud 1,5% ning jõudnud 531,5 Norra kroonini.

Enim rõhub nafta hinnatõus suuremaid kütusetarbijaid.

Lennukompanii Air France on täna alustanud 1,9% miinuses (13,74 eurol), Suurbritannia keemiakontsern Imperial Chemical 2,2% langusega (266,5 pennil).

?Nafta hinna tõus teeb mind närviliseks, kuna see võib tähendada inflatsioonisurvet ja nõrgemaid majanduskasvu numbreid,? ütles uudisteagentuurile LGT Capital Management fondivalitseja Daniel Langenegger.

Hetkel kuum