6. november 2005 kell 22:00

Keerulisus kergitab kodumasina hinda

Sellepärast tuleks spetsialistide sõnul enne uue kodumasina soetamist hoolega kaaluda, milliseid lisafunktsioone hakataks kasutama ja kui palju ollakse nõus nende eest maksma.

?Tehnika võiks korralikult ära teha vähemalt selle, milleks ta on ette nähtud ? ehk siis külmik külmetab ja pliit teeb sooja,? rääkis kodutehnikapoodide keti Entre Tallinna poe klienditeenindaja Anti Allikvee. ?Loomulikult oleks tore, kui tehnika oskaks teha väga palju asju, aga tihtilugu on nende funktsioonide kasutamine keeruline,? nentis ta.

Ka Rein Türkson E-Lux Kodutehnikast soovitab kodumasinate valimisel lisafunktsioonide tagaajamise asemel lähtuda pigem vajadustest ja pererahva harjumustest. Nii ütleb Türkson, et kodutehnika peaks kindlasti olema vastupidav, säästlik, käepärane ja selle disain võiks ühilduda muu sisustusega.

Ühtlase tulemuse saamiseks soovitab Allikvee osta ühe kaubamärgi tehnikat. ?Pliidid, pesumasinad, külmikud ? kõik on siis ühte värvi ja ühtemoodi nuppudega,? näitlikustas Allikvee.

?Loomulikult võib kaubamärke kombineerida. Selle plussiks on see, et saab täpselt sellise tehnika nagu vaja,? lisas ta.

Avaramaid sisustusvõimalusi pakub integreeritava kodutehnika kasutamine. ?Plussiks on jälle üldmulje ? köögitehnika on osa majast ja maja on terviklahendus. Lisaks jätab integreeritav tehnika väga soliidse mulje,? sõnas Allikvee. Ta nentis, et üldjuhul on integreeritava tehnika hind siiski tavalisest kõrgem.

Oluliselt kallim on tavaliselt ka tuntud kaubamärki kandev tehnika. Türksoni sõnul on see tingitud pikast ja kulukast tootearendusprotsessist. ?Praktika, uuringud, viletsate lahenduste välistamine võimaldavad kokkuvõttes suurepärast kodutehnikat toota,? selgitas Türkson. Ta lisas, et tavaliselt kaasneb tuntud kaubamärgi ostmisega ka korralik järelteenindus, varuosade saadavus ning konsultatsioon. Allikvee toonitab, et kodutehnika valimisel tuleb kindlasti veenduda selles, et seda on võimalik vajadusel ka Eestis parandada. ?Mõne väga eksklusiivse kaubamärgi remont võib osutuda Eestis võimatuks,? nentis Allikvee.

Kodutehnika hinda kergitab oluliselt ka see, kui säästlikke tehnoloogiaid on seal kasutatud. Seda, kui säästlik on kodumasin, saab vaadata energiaklassi kuuluvuse järgi. Paraku ei tähenda Allikvee sõnul säästlikumalt vee ja elektriga ümber käiv masin alati kiiret kokkuhoidu. ?Oleneb seadmest, aga üldiselt tasub parema energiklassiga seade end ära alles tööea lõpuks. Selleks kulub aastaid,? ütles Allikvee.

Siiski oleneb kodutehnika valik ennekõike kasutaja vajadustest ja eluruumide mõõtmetest. Näiteks külmiku, pliidi või nõudepesumasina puhul on oluline arvestada pereliikmete arvu, kui tihti poes käiakse, kui palju kodus süüa tehakse ja kui palju vajatakse sügavkülmutatud toite, toob Türkson näiteid.

Tavaliselt annavad olemasolevad ruumid tehnikale mõõdud ette ja sellest sõltub, kas osta näiteks 85 või 200 cm kõrgune külmik. Ruumi suurusega tuleks arvestada ka näiteks õhupuhastaja soetamisel. Õhupuhastajad suudavad tavaliselt välja puhuda 450?800 kuupmeetrit tunnis. ?Täpsema arvutuse puhul tuleks arvestada, et köögis peaks õhk vahetuma 10 korda tunnis,? lisas Türkson.

Uue maja puhul on mänguruumi rohkem, eriti kui järgida Allikvee soovitust arvestada kodutehnikaga juba maja projekteerimisel. ?Kuhu teha ventilatsioon, millisesse seina tulevad kapid,? tõi Allikvee näiteid uue kodu planeerimise kohta.

Anti Allikvee soovitab alati jälgida seda, kui pikaks ajaks annab tootja masinale garantii. Kuigi võlaõigusseaduse järgi on pretensioonide esitamiseks aega kaks aastat, annavad paljud kodumasinate tootjad ka 3?5 aasta pikkuse garantii.

Kuni garantii kehtib, ei tasuks isegi pisivigade korral hinnalisemaid aparaate ise remontima hakata.

?Garantii ajal pole eriti tark oma käsi külge panna ? garantii loetakse sellega lõppenuks,? ütles Allikvee ja lisas, et odavamate masinate puhul, mille garantiiremonti toimetamine võib maksta rohkem kui uus, võib ka ise proovida parandada. Seejuures tuleks aga arvestada tuleohutusega ja elektri?oki võimalusega.

Autor: Kristo Mäe

Hetkel kuum