Domeeninime ärandajat saab panna nimest loobuma

Ants Nõmper 16. jaanuar 2006, 00:00

Domeeninime ärandajat saab panna registreeritud domeeninimest loobuma kohtu abil - esimene selline pretsedent on Eestis loodud.

Oletame, et olete välismaa äriühingu Eesti filiaali juht. Uudis teie äriühingu peatse turuletuleku kohta ilmub "Äripäevas". Turule tulles soovite hakata kasutama .ee alamdomeeni kujul www.ärinimi.ee. Esitate avalduse domeeninime registreerimiseks, siis aga selgub, et teie äriühingu ärinimega identne domeeninimi on registreeritud paar päeva varem teie konkurendi poolt. Konkurent aga keeldub seda domeeninime teile loovutamast.

Domeeninime ärandamisi toimub Eestis tulenevalt Eesti kehtivast domeeninimede registreerimise regulatsioonist viimasel ajal sageli. Domeeninime registreerimiseks EENetis on vajalik üksnes elektroonilise taotlusvormi täitmine EENeti koduleheküljel (www.eenet.ee). Domeeninimed registreeritakse põhimõttel "kes ees, see mees". Ühe domeeninime saab registreerida vaid ühele isikule. Enne domeeninime registreerimist ei kontrollita, kas registreeritav nimekuju rikub kolmandate isikute õigusi või mitte. Domeeni registreerides taotleja küll kinnitab, et tema teadmiste kohaselt ei riku taotluses esitatud nimekuju kasutamine kolmanda poole huvisid, kuid reaalselt seda kindlaks ei tehta. Seetõttu ongi lihtne registreerida endale näiteks teise äriühingu ärinime või kaubamärgiga identne domeeninimi.

Vastavalt alamdomeeni registreerimise reeglistikule tühistatakse registreering siis, kui domeeni valdaja esitab taotluse domeenist loobumiseks. Kui domeeni valdaja ei esita taotlust, tuleb pöörduda kohtu poole. Tähelepanelik tuleb olla haginõude sõnastamisel, sest lihtsalt nõue domeeninime registreerimine tühistada, ei ole piisav. Kohtule esitatud hagiavalduses on vaja paluda tuvastada domeeninime pahatahtlikult registreerinud isiku kohustus esitada EENetile tahteavaldus domeeninimest loobumiseks. Hagi rahuldamise korral asendab registreerija tahteavaldust jõustunud kohtuotsus ning vabastatud domeeninime on võimalik uuesti registreerida. Uuesti registreerimiseks on võimalik juba enne kohtulahendi saamist esitada taotlus domeeninime registreerimiseks ja paluda taotluse menetlemine peatada kuni kohtulahendi jõustumiseni.

Kohtumenetluse ajaks tuleks kindlasti taotleda ka hagi tagamist ja keelata domeeninime senisel omanikul domeeninime käsutamine, sealhulgas selle ümberregistreerimine kellegi teise nimele.

Kui domeeninime senisel omanikul õnnestuks domeeninimi kohtumenetluse jooksul ümber registreerida, tuleks alustada kohtuteed otsast peale domeeninime uue omaniku suhtes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing