Ärimehed ostavad parteidelt toetuse eest sobiliku otsuse

Kadi Heinsalu 03. november 2006, 07:02

Reastades erakondade sponsorisummasid ja
jälgides ärimeeste käekäiku läbi aastate, joonistub selgelt välja, mida on
ärimehed oma raha eest poliitikutelt vastu saanud. Äripäev vaatles võimu ja raha
seoseid Eestis viimase seitsme aasta jooksul ja koostas lihtsale loogikale
tuginedes raha ja teenete rea.

Nii mõnigi ettevõtja kurtis eravestluses, et erakondade toetamine pressitakse neilt välja, kuna toetuseta ei lase poliitikud neil tegutseda või segavad tegutsemist.

Otseselt tõestada, et üks või teine asi on juhtunud just seetõttu, et ärimees on erakonnale maksnud, on muidugi keeruline.


Oma põhitegevuse Venemaale ja Ukrainasse viinud Hillar Tederi sõnul on Eesti nii väike, et toetamisel lähtutakse isiklikest sidemetest.

Meil on tulemas valimised. Tahame Tallinna arendada, teie olete ka Tallinnas arendaja.
ettevõtja Hillar Tederi näide poliitikute jutust "Oleme toetanud neid, kes olid Eesti tegemise juures, aga mitte äärmuslikud," ütles Teder ning nimetas Savisaart ja Kallast. Samas pole ta toetanud Isamaaliitu, kuid andis Res Publicale sel aastal n-ö ühinemistoetust.

Tederi sõnul küsivad poliitikud raha näiteks valimiste eel, kuid päris vorstikaupa ta ei tee. "Meil on tulemas valimised. Tahame Tallinna arendada, teie olete ka Tallinnas arendaja," tõi Teder näite poliitikute jutust.

"Minu rahastamised ei ole olnud kunagi lihtsalt sellised, et kuule, anna miljon, ma tahan plakateid kleepida," ütles kõiki suuremaid erakondi toetanud suurärimees Urmas Sõõrumaa, kes ise raha pakkumas ei käi.

Reeglina langetab Sõõrumaa rahastamisotsuse ärimeeste seltskonnaga koos istudes, kuulates erakonna programmi ja seisukohti ning lisades omi. "Olen üritanud vähemalt sõnade ja veenmisega oma arvamust majandusarengust selgitada. Kuigi ei ole kunagi seadnud mingisuguseks tingimuseks, et kui nii ei ole, siis on jama," selgitas ta.

Sõõrumaa möönis siiski, et kui enne võis olla selles lobistamise ja suhete maiku rohkem juures, siis nüüd määravad puhtalt põhimõtted, sest aitajad on ise kasvanud.

"Ühe perioodi olen tõesti vahet pidanud, aga nüüd uute valimiste künnisel tahaks sõna sekka öelda ja raha asi tuleb teemaks," kommenteeris Sõõrumaa, miks ta pärast ettevõtete annetuste keeldu on tagasi tõmbunud.

Suurettevõtja Toomas Luman ei ole kunagi oma sümpaatiat varjanud, kuigi just viimasel kahel aastal on ametlike aruannete järgi tema toetus Reformierakonnale märgatavalt kasvanud.

"See, et kodanik Luman on hakanud viimasel, eelviimasel või üle-eelviimasel midagi toetama, on vale. Varem said ettevõtted ka toetada ja mina olen Reformierakonda toetanud eluaeg. Puhtalt maalimavaatelistel põhjustel," selgitas Luman, kelle hinnangul rohkem sellel määral ettevõtlust toetavaid erakondi ei ole.

"Ma ei oska öelda, mis teised inimesed teevad, aga mina ei ole kunagi häbenenud, et olen neid toetanud, ja kui enam ettevõtted ei tohtinud toetada, hakkasin seda tegema oma isiklikust maksustatud rahast," põhjendas Luman viimasel ajal silmatorkavat toetust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. November 2006, 07:09
Otsi:

Ava täpsem otsing