Fred Märtsoo • 28. november 2006 kell 22:00

Hiinlased kopeerivad eurooplaste toodangut ehk CeMat Aasia

Eurooplasena on huvitav hoida end kursis ka kiiresti muutuva Hiina turuga.

Tänavu olid CeMat Aasia messil esindatud pea kõik Hiina tõstukite ja laosisustuse pakkujad, kellele on mess väravaks rahvusvahelisele turule.

Mess on küll oluliselt väiksem kui Hannoveris toimuv, samas on seal osalejaid, kes Euroopasse kunagi ei satu.

Tõstukitootjatest olid kõik suuremad firmad esindatud, enamikul on olemas ka tehased Hiinas, mis toodavad peamiselt kohalikule turule.

Lisaks maailmas tuntud nimedele oli väljas ka kohalikke tootjaid, enamik küll üsna väikesed ja tundmatud, samas püüab suur osa neist jõuda ka eksportturgudele.

Kuigi marke oli palju, siis tegelikke tootjaid rikkalikult polnudki.

Eri markide taga on üsna tihti ainult müügiorganisatsioonid, kes ostavad mõnelt tootjalt valmistamisteenust ja püüavad turustada masinaid oma kaubamärgi all.

Peamiseks kaupa tutvustavaks sõnaks, mida osalejatelt kuulda võis, oli kvaliteet - kõik teavad, et Hiina tooted on olnud odavad, aga samas üsna kõikuva või isegi kehva kvaliteediga.

Seega on kõigil eesmärk jõuda kvaliteedis järgmisele tasemele ja selle nimel ka pingutatakse. Samas on paljud komponendid siiani pärit Euroopast (elektroonika Itaaliast, hüdraulika Saksamaalt ja mujalt) ning messil rõhutati igal sammul, et osad, millest tõstukeid kokku pannakse on teada-tuntud kvaliteediga.

Seega peaks ka masinad ise head olema. Samas on selle tõttu saanud suuremast osast tootjatest lihtsalt koostetehased, kus sisseostetud detailid kokku pannakase. Kohapeal valmistatakse ainult suuremaid metalldetaile, näiteks enamik tõstukite vastukaaludest (suur tükk vormi valatud malmi) tuleb kõigi jaoks nagunii Hiinast.

Peale tõstukite esitleti ka hulgaliselt riiuleid, kärusid, tööstusmööblit. Enamasti on tooted mõeldud Aasia turule, kuna suurte transpordikulude tõttu kipub hinnaeelis Euroopasse vedamisel ära kaduma.

Tähelepanu köitis, et enamik tooteid on maailmas olevate või kunagi kasutatud toodete koopiad. Kopeerimine on üldse hiinlaste üks arenenumaid omadusi. Paljud Euroopa ja Ameerika Ühendriikide firmad on olnud probleemi ees: rajades Hiinasse tehase ning alustades tootmist, tekib juba üsna lühikese aja pärast kõrval asuvale maalapile sarnane hiinlaste tehas, mis toodab täpselt samu asju. Ka töötajad suudetakse sinna pisut kõrgema tasu eest üle meelitada.

Hetkel kuum