Jaapan suudab valmistada tuumarelva

Mariliis Pinn 30. november 2006, 09:40

Mõned nädalad pärast Põhja-Korea
tuumakatsetust teatas Jaapani välisminister Taro Aso, et ka Jaapanil on
tehnoloogia tuumarelva valmistamiseks.

Välisministri esinemine polnud mõeldud ähvardusena ning ta ütles, et neil pole lähimas plaanis tuumapommi reaalne valmistamine, vahendas postimees.ee.

Maailma riikidest ainsana, kes on kannatanud tuumarelva löökide all, on Jaapan deklareerinud aastakümneid, et nad ei oma, ei arenda ega ka luba oma territooriumile tuumarelva.

Ent samas oli Aso esinemine kindlam, kui eelmisel kuul Jaapani kaitseministri Fimio Kyuma poolt ähmaselt loodud visioon, kus ta muuhulgas mainis tuumarelva potentsiaalset võimalikkust Jaapanis.

Patsifistlik opositsioon on Aso väljaütlemisi teravalt kritiseerinud ning ka peaminister Shinzo Abe on kinnitanud, et Jaapan ei hakka ümber hindama oma tuumavaba doktriini. Paljud valitsevate parteide liikmed aga nõuavad olukorra hindamist Põhja-Korea tuuma- ja raketikatsetuste valguses.

Aso kinnitas parlamendi alamkoja julgeolekukomitee ees esinedes, et konstitutsiooni patsifistlik suundumus ei tähenda, et riik ei tohiks omada vastavaid relvasid enesekaitse vajadusest lähtudes. Jaapani konstitutsiooni artikkel 9 keelab jõu kasutamise rahvusvaheliste probleemide lahendamisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. November 2006, 09:31
Otsi:

Ava täpsem otsing