Airi Ilisson-Cruz • 13. detsember 2006 kell 22:00

Vare ja Sinijärv lahkuvad raudteelt rikaste meestena

Eesti Raudtee nõukogu üllatas eile oma viimasel koosolekul jõulise liigutusega. Häälteenamusega koondati kaks ettevõtte Eesti-poolset juhatuse liiget. Mõlemad kutsutakse tagasi alates 9. jaanuarist. Eeldatavasti samal päeval ostab riik Baltic Rail Service'ilt (BRS) tagasi Eesti Raudtee aktsiad.

Eesti esindaja nõukogus Rain Rosimannus märkis, et paar päeva varem e-postile saabunud juhatuse liikmete koondamise koosolekupunkt tuli talle üllatusena. "Kõik riigi esindajad hääletasid vastu. Ma ei saanudki aru, miks on tarvis enne aktsiate üleandmist selline liigus teha," sõnas ta.

Vare ja Sinijärve koondamise poolt hääletas viis BRSi ja vastu kolm riigi esindajat. Sama hääletamistulemusega otsustas nõukogu tõsta finantsdirektori Stephen Charles Archeri palka 15 protsenti.

"Kust Te sellist uudist kuulsite? Mina ei kommenteeri midagi, küsige nõukogu käest," sõnas Raivo Vare. Riivo Sinijärv eile telefonile ei vastanud.

"Helistasite valesse kohta, olen täna terve päeva väga kinni, head aega," vastas nõukogu aseesimees Guido Sammelselg. Teine BRSi eestlasest esindaja, nõukogu liige Jüri Käo mobiili ei võtnud.

Mõlemale juhatuse liikmele kaasneb koondamisega koondamistasu suurusjärgus 2,5 miljonit krooni. Tasu makstakse nii mitme kuu eest, kui on jäänud juhatuse liikme ametisolekuaja volituste lõppemiseni. Sinijärve ja Vare ametiaeg pidanuks lõppema 2008. aastal.

Nõukogule on esimees Edward A. Burkhardt kinnitanud, et mõlemad on suuliselt koondamiseks nõusoleku andnud. Kirjalikult sellist dokumenti majandusministeeriumil aga pole. Lepingutes on ette nähtud, et juhatuse liikmetel pole õigust saada lahkumishüvitist, kui juhatuse liige astub tagasi omal soovil.

Majandusministri nõunik Heido Vitsur märkis, et nii ei käituta. "Nõukogu oleks pidanud kindlasti sellisest kavatsusest teatama ja mitte panema tulevast aktsiate omandajate fakti ette," sõnas ta.

"Selline otsus pole kooskõlas seniste läbirääkimiste ja kokkulepete vaimuga. Me teadsime küll, et finantsdirektor võib tõenäoliselt lahkuda, kuid tõsiasi, et tema ei lahkunud ja tema palka tõsteti, näitab, et kokkuleppe teine pool tahab midagi demonstreerida: kas siis kibestumist, et ei saavutatud seda, mida taheti, või tegutseti lihtsalt selleks, et riigil oleks võimalikult keeruline raudteed üle võtta. Igatahes ei saa sellist käitumist pidada eetiliseks," rääkis Vitsur.

Autor: Airi Ilisson

Hetkel kuum