Mariliis Pinn • 29. detsember 2006 kell 12:47

Aab: rahandusministri avaldus on üllatav

Sotsiaalminister Jaak Aabi sõnul on äärmiselt kahetsusväärne, et rahandusminister teeb üllatavaid avaldusi seoses ETV „Jõulutunneli” saatega inimeste annetuste eest ostetavate reanimobiilide käibemaksu katmise osas.

Ministri sõnul on võimatu, et sotsiaalministeerium oleks planeerinud eelarvesse annetusrahade eest ostetavate reanimobiilide käibemaksu katmise. „Me ei saa sellist rida oma eelarvesse planeerida, sest rahandusministeeriumi eelarve osakond ei lase seda läbi,” ütles Aab. „Ka ei ole rahandusministeerium lubanud mitte kunagi planeerida ühelgi ministeeriumil eelarvesse tagavararaha, mille eest saaks selliseid kulusid katta.”

Sotsiaalministeerium täidab maksuseadusi, mille on koostanud rahandusministeerium ning Euroopa Liidu direktiive, mille vastavad muudatused Eestis on ette valmistanud samuti rahandusministeerium.

„Kõik otsad on alati olnud rahandusministeeriumi käes,” sõnas minister. „Kui rahandusministeerium oleks meil võimaldanud kirjutada eelarvesse rea, mille eest katta annetuste eest ostetava meditsiinitehnika käibemaksu või lubanud planeerida eelarvesse varuraha, siis oleks meil olnud seda raha kusagilt võtta.”

Aab ütles, et kui rahandusminister toob ostetavate reanimobiilide käibemaksu küsimuse valitsusse, siis ta toetab käibemaksu katmist. „Tulevikus peab aga rahandusministeerium välja mõtlema korra, kuidas annetustelt minevat käibemaksu tagasi maksta ühtsetel alustel, mitte erandkorras pretsedente luues,” sõnas minister.

Aab märkis, et sotsiaalministeerium on arvestanud eelarves meditsiiniseadmete käibemaksu tõusuga, kui see on kooskõlas seadustega. Nii on tuleva aasta eelarvesse kavandatud kiirabi rahastamiseks 80 miljonit krooni rohkem kui tänavu. „Selle raha eest saab kiirabi muuhulgas soetada uut tehnikat ning seal on arvestatud ka käibemaksu tõusu katmisega,” sõnas minister.

Haiglate meditsiiniseadmete käibemaksu tõusu lahendas sotsiaalministeerium koostöös riigikogu rahanduskomisjoniga, sest rahandusministeerium vastavat taotlust ei toetanud. Meditsiiniseadmete käibemaksu tõusu katmiseks on sotsiaalministeeriumi tuleva aasta eelarves ligi 90 miljonit krooni.

Hetkel kuum