Jõulutunneli annetuste eest ostetavad reanimobiilid võivad käibemaksust pääseda

Mariliis Pinn 29. detsember 2006, 12:17

Rahandusministeerium teeb ettepaneku
kompenseerida haiglatele ETV "Jõulutunneli" saatega inimeste annetustest
kogunenud 3 156 350 krooni eest ostetavate reanimobiilide käibemaks valitsuse
reservfondist.

"Jõulutunneli" saatega kogutud annetusraha eest meditsiiniseadmete ostmisel makstava käibemaksuga seonduvat ei saa kuidagi pidada Eesti käibemaksusüsteemi probleemiks. Käibemaksuseaduse järgi on maksustatud kõik teenused ja kaubad - see on üldise tarbimismaksu põhialus. Kui ostetav teenus või kaup ei kuulu maksuvabade kaupade nimekirja, mis on nii Eestis kui kõikides EL riikides ühesugune, siis ei ole võimalik maksust vabastada ühtegi teenust ega kaupa üksnes sellepärast, et see osteti annetatud rahast, teatas rahandusministeerium.

Käibemaksusüsteemi väliselt on riigil õigus kompenseerida igasuguseid kulutusi, sealhulgas ka maksudeks makstavaid summasid. Näiteks on välisabiprojektide puhul üldjuhul alati nõue, et abirahast ei tohi makse maksta ja seetõttu tuleb abisaajal maksude osa endal finantseerida. Mitmete välisabi projektide puhul on abisaajad taotlenud riigilt maksude tasumiseks omafinantseeringu raha ja see on ka eraldatud. "See on ka teistes Euroopa Liidu riikides levinud praktika, et suuremate heategevusprojektide puhul näeb selle valdkonnaga tegelev ministeerium kulud oma eelarves ette. "Jõulutunneli" saate küsimus on ka varem üles kerkinud ja rahandusministeerium on sama seisukohta väljendanud ka siis," täpsustas rahandusminister. "Kuivõrd sotsiaalministeerium oma eelarvet koostades selle annetussummaga arvestada ei osanud, teeme ettepaneku sel aastal teha erand - taotleme käibemaksusumma kompenseerimist valitsuse reservfondist."

Tartu ülikooli kliiniku või Tallinna lastehaigla lastefondil pole mingeid takistusi vajaminevate summade sotsiaalministeeriumi kaudu riigieelarvest taotlemiseks. Selleks tuleb vajalikud summad oma eelarvetaotluses ette näha ja kui sotsiaalministeerium peab seda vajalikuks, lisab ta selle ministeeriumi eelarvetaotlusesse. Seda tegevust ei takista ka asjaolu, et täpne annetuse suurus pole teada - kõik riigi kulud planeeritakse prognoosi alusel ja see on eelarveliste asutuste tavapärane töö.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. December 2006, 12:39
Otsi:

Ava täpsem otsing