Soojad ilmad sulatavad nafta hinda

Tarvo Vaarmets 08. jaanuar 2007, 00:00

USA ilmaennustajad ei usu külmalaine tulekusse ka lähiajal, mistõttu maailma suurima energiatarbimisega riigi USA ida- ja kirdeosa majade kütteõlinõudluseks arvestatakse praegu vähemalt viiendiku võrra väiksemat kogust kui eelnevatel aastatel, vahendas Bloomberg.

"Nafta hind võib lühiajaliselt langeda 50 dollarile barrelist," ütles toorainefutuuride maaklerfirma Himawari CXi juht Ken Hasegawa. "Viimase aja tagasiminek on tingitud harjumatult soojadest ilmadest üle maailma," täpsustas ta.

Eelmisel nädalal odavnes nafta New Yorki kaubabörsil pea kümnendiku võrra, makstes reedel 56,31 dollarit barrelist.

Langust toetas ka nafta hinna kukkumine läbi toetustaseme. Tehnilise pildi järgi oli toetustase 55,81 dollari juures barrelist, mil hind sulgus 17. novembril. Graafikute pealt hinnaliikumisi ennustavad kauplejad peavad seda kindlaks märgiks edasisest nõrkusest.

"Barreli hind kukkus kahe päevaga rohkem kui viis dollarit - me oleme vajunud läbi juba mitmest tasemest, seega näib turg praegu ka tehniliselt nõrk," viitas BNP Paribase maakler Ric Navy nafta hinna kiirele langusele eelmise nädala lõpul ja edasisele liikumisele. Reedel tõusis hind 1,3 protsenti, 56,31 dollarini.

Musta kulla hinna kukkumine mõjub negatiivselt naftaettevõtete aktsiatele - nii maailma suurima naftakontserni Exxoni kui ka USA suuruselt teise naftaettevõtte Chevroni aktsiagraafikud on viimasel ajal võtnud suuna allapoole.

"Nafta hind on viimastel päevadel oluliselt alla tulnud," sõnas Burnham Securitiese direktor David Leibowitz. "Sellel on selgelt negatiivne mõju energiaettevõtete aktsiatele," lisas ta.

Hinnale peaks siiski mõningast tuge pakkuma Naftat Eksportivate Riikide (OPEC) otsus tootmismahte kärpida. OPEC, mis toodab 40% kogu maailma naftast, vähendab alates 1. veebruarist tootmismahtu 0,5 miljoni barreli võrra päevas. See on teine kärpimine kolme kuu jooksul, eesmärgiga peatada hinnalangus. Alates möödunud kuu algusest kärbiti tootmismahtu 1,2 miljoni barreli võrra päevas.

"Me usume, et OPEC tahab 55 dollari taset kaitsta," sõnas Stone Bond Technologiese tegevdirektor Antonio Szabo. "Selle sisemise sihtmärgi jõudmine turule võtab aga aega," lisas ta.

Szabo arvamust kinnitab kaudselt ka Qatari naftaminister Abdullah bin Hamad al-Attiyah, kelle sõnade järgi on OPEC nafta hinna languse pärast väga mures ja OPECisse kuuluvate riikide ministrid võivad kaaluda kohtumist juba enne 15. märtsi, mil peaks toimuma plaanipärane kokkusaamine.

Ka Rootsi suurima naftakontserni Preem Petroleumi kaupleja Nils-Erik Berg usub, et senine langus võib suhteliselt kergesti uuesti tõusuks pöörata.

"Külmem ilmast ja OPECi hinda kergitavatest signaalidest piisab, et nafta hinna suunda üsna kiiresti muuta," rääkis Berg.

Pikemas perspektiivis näeb barrelihinna kerkimist ka Fat Prophetsi vanemanalüütik David Hart, kelle sõnul nõudlus toornafta järele Aasias aina kasvab ja see võib tema arvates viia nafta hinna sel aastal isegi kõigi aegade rekordtasemeni ehk üle 85 dollari barrelist.

Turgudele laiemalt on nafta hinna kukkumine muidugi rõõmusõnum, kuivõrd see aitab parandada tarbijate meelestatust, aga see mõjutab ka investorite meelestatust.

Kui arvestada, et toormehinnad, eelkõige aga nafta hind on inflatsioonilisi surveid võimendanud, on areng muidugi positiivne. Hinna alanedes hakkab aga surve hindadele ja inflatsiooniootustele nõrgenema, taolised muutused annavad ka Fedile vähem põhjust edasisteks intressikergitusteks.

Nafta hinnalanguse peamiseks teguriks peame meiegi praegusele aastaajale omasest oluliselt soojemat ilma USAs, mis on esmajärgus aidanud vähendada praegusel kütteperioodil nõudlust ühe olulisema naftasaaduse - kütteõli - järele.

Hinda aitasid alla suruda ka oodatust oluliselt suurem kasv destillaadi- ning bensiinivarudes.

Ilmateate andmetel naudivad USA kirderegiooni suuremad linnad, mis on kütteõlist toodetud soojusenergia suurimad tarbijad, veel vähemalt nädala sooja ilma. Selles valguses võiksime tuleval nädalal näha hindu, mis on reedesest veel madalamal.

Kindlasti aitaks hinda kergitada ilma jahenemine USAs, samuti oleks abi spekulatsioonidest OPECi uute tootmiskvootide kärbete kohta.

Kuigi OPECi tippametnike järgmine plaaniline kohtumine leiab aset alles märtsis, ei ole viimased hinnaarengud OPECile kindlasti meeltmööda ning võivad kaasa tuua ametnike kohtumise oodatust varem.

Ära ei tohiks unustada ka lahendamata mureteemasid Iraanis, Iraagis ja Nigeerias.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing