Sellisena võiks kõlada USA pisikese farmaatsiafirma Alkermes reklaamiloosung oma uusimale leiutisele, aasta tagasi Ühendriikide tervishoiunõukogult müügiloa saanud alkoholismiravimile Vivitrex.
1995. aastal võttis Alkermese juht Richard Pops ette toona äärmiselt keerulise ülesande töötada välja alkoholisõltuvusravim. Väikesel farmaatsiafirmal polnud raha jalaga segada, kuid kümme aastat hiljem jõuti sihile, kirjutas forbes.com.
"Ravimi idee on lihtne," sõnas Pops, lisades, et neil tuli muuta vaid juba olemasoleva ravimi Naltrexone'i lahustumist organismis.
"Me kõik võtame omaks teatud kindlad käitumismallid. Me ei saa öelda ülekaalulisele inimesele, et ära enam lihtsalt söö. Samamoodi ei saa öelda alkohoolikule, kellel puudub kontroll joomahimu üle, et ära joo. Asi ei toimi sedasi," ütles Alkermese asedirektor Bernie Silverman.
"Psühhoteraapia võtab fookusesse elustiili muutmise, farmaatsia suudab lõigata läbi algse iha joomise järele," ütles ravimi kiituseks Pennsylvania Ülikooli sõltuvusuuringute keskuse juht doktor Helen Pettinati.
Uuringu tulemusel suutis Vivitrex koos kord kuus läbi viidud teraapiaga vähendada alkohoolikute nii-öelda mäluauku joomise päevi 19-lt ühes kuus ainult kolmeni.
Võttes arvesse, et ainuüksi Ühendriikides on 18 miljonit alkoholisõltlast, tõotab ravimist tulla tõeline päästerõngas haigetele ning rahamasin leiutajatele. Seda muidugi juhul, kui Vivitrex ka tegelikult lubatud viisil toimib.
Psühhiaater Jüri Ennet ütles Vivitrexi kohta, et ühe tabletiga ei ole võimalik mitte midagi ära teha. "Sõltuvus on nii psüühiline kui ka kehaline. Alkohoolik ajab taga kaifi ning saab seda alkoholist. Selleks, et teda võõrutada, tuleb talle pakkuda vastukaaluks kaifitekitajaid. Olgu selleks siis ravim, meditatsioon, kehaline treening või teraapia. Ravim üksinda ei ravi alkoholismi," sõnas Ennet.
"Ühe tabletiga saame alkoholismi ravida sedasi, et saadame patsiendi kohe Peetruse juurde. Nimetame seda kiirlahenduseks," ironiseeris Ennet. '