Ajakiri tsiteerib juhtimiskonsultatsioonifirma McKinsey analüüsi, mille järgi maailma 2000 suuremast firmast on 29% Euroopa firmad.
Ka ajakirja Fortune maailma 30 käibelt kõige suurema firma pingereas on pooled Euroopa ettevõtted. "Paljudes sektorites on Euroopa firmad selgelt kõrgeimas klassis," kommenteeris McKinsey analüütik.
Kahes sektoris on Euroopa firmad siiski märgatavalt maha jäänud - kõrgtehnoloogias (peamiselt infotehnoloogia) ja nn eluteadustes. Need on suure lisandväärtusega tegevusalad, mille tähtsus maailmamajanduses kasvab.
McKinsey analüüs näitab ka, et Euroopa riikides on rahvaarvuga võrreldes palju suuri rahvusvahelisi firmasid. Esikohal on Šveits, kus asuvad Nestle, UBS, Credit Suisse, ning mis edastab isegi USAd. Edasi tulevad Skandinaavia riigid.
Euroopa edukat integreerumist muu maailmaga illustreerib Economist terasetootja Arcelori näitega. Algselt sündis Euroopa suurim terasetootja kolme "rahvusliku tšempioni" ühendamisest Euroopa suurfirmaks, tänaseks on Arcelorist saanud Indiast pärit Lakshmi Mittali teraseimpeeriumi süda.
Mullu ulatusid riigipiire ületanud liitumis- ja ülevõtutehingud Euroopas rekordilisele 1,59 miljardile dollarile, edestades mahult USAd. Maailma kümnest suuremast tehingust viis toimusid Euroopas, sealhulgas Arcelori ülevõtmine. Aastast 2004, mil trend nähtavaks muutus, on tehingute maht Euroopas kolmekordistunud.
Euroopa firmadest on globaliseerumises läbi aegade ühed edukaimad Philips ja Siemens. Kindlustuses on esile tõusnud Prantsuse AXA, Saksa Allianz ja Itaalia Generali, mobiilsides Nokia, Vodafone, Telefonica, Volkswagenist on saanud Hiina turu liider. Edukad on Euroopa lennufirmad ja logistikaettevõtted.
Isegi globaliseerumisse skeptiliselt suhtuva Prantsusmaa 20 suuremast firmast on pooled maailmas tipptegijad, mille tegevus on valdavalt koduriigist väljaspool.
Economisti käsitluse järgi kannustab Euroopa renessanssi vabakaubandus, mis võimaldab tootmist soodsama kulutasemega riikidesse üle viia, strukturaalsed muudatused suurimas majandusruumis Saksamaal ning väga suures osas muutused ettevõtete rahastamises. Pankade asemel on järjest kasvanud erakapitalifondi-tüüpi finantseerimine. Mõne aastaga on erakapitalifondide investorid ja riskikapitalistid Euroopasse paigutanud üle 173 miljardi euro ning summad kasvavad kiiresti. Investeerimispank HSBC juhtis aga tähelepanu, et mitmetel Euroopa firmadel on USA firmadest paremad kasumid.