Üldiselt peetakse aga märkimisvahemikku mõõdukalt kõrgeks, mistõttu päris kindlat ostusoovitust ei anna keegi.
Siiski tasub spetsialistide sõnul aktsiaid märkida ja loota kas kiirele kasumile või müügi kaugemasse tulevikku lükkamisel jälgida lähedalt arenguid globaalsetel turgudel.
Positiivse meeleolu püsimisel maailma turgudel võiks Parex Asset Managementi finantsturgude analüütiku Janis Pranevicsi sõnul Ekspress Grupi aktsia hinnalt oodata mõningast kasvu isegi siis, kui lõplik IPO hind tuleb märkimisvahemiku ülemisse poolde.
Tarkinvestor.ee analüüsi järgi toetab investorina IPOs osalemist näiteks mõistlik valuatsioon, ettevõtte tegutsemine tugeval turul, samuti tugev korrelatsioon majandusega, mistõttu Baltimaade majanduskasvu jätkumisel peaks ka Ekspress Grupil olema head ajad.
Samas aga negatiivse poole pealt tuuakse välja ettevõtte hägused laienemisplaanid, meediasektori madal üleilmne kasvutempo ja ka suuromaniku risk.
Kiire tulu otsijat soosib IPOs osalemisel Kristjan Lepiku ja Kalle Kose analüüsi järgi aga pakkumise väike maht ja prognoositav suur huvi, samuti aktsia atraktiivsus nii institutsionaalsetele kui ka jaeinvestoritele, aga ka head IPO tingimused. Samas võib lühiajalist tõusuruumi tublisti pärssida üleilmsete turgude risk ehk võimalik närvilisus maailma börsidel kauplemise alguses.
LHV analüütiku Erki Kerti arvates leiab pikaajaline investor Tallinna börsilt ka paremaid rahapaigutusvõimalusi kui Ekspress Grupi aktsia. Näiteks tõi Kert Tallinna Kaubamaja aktsia.
Spekulantidel soovitab LHV analüütik IPOs osalemisel aga võimalik kaotus enese jaoks paika panna.
Märkimisvahemiku alumises ääres tundub aktsia üsna atraktiivne ja seal on ta hinnatud sarnaselt või natuke madalamalt kui sektor üldiselt või ka näiteks Schibsted. Ülemises ääres (ma eeldan, et lõplik hind kujuneb ülemisse äärde) on hinnatase natuke kõrgem kui sektori keskmine.
Kui aga vaadata kasvuprognoose, on üsna loomulik, et aktsiad noteeritakse väikse preemiaga, sest Ekspress Grupi käibe kasv on palju suurem kui Euroopas. Ootaks, et käibe kasv jääb sellele tasemele või kõrgemale kui Euroopas. Marginaalid on samuti üsna head, aga ka seal on veel reservi.
Minu meelest on IPO üsna adekvaatselt hinnatud, ootaksin järgnevatel kuudel hinna tõusu, aga ma ei näe, et Ekspress Grupi aktsia kordaks Olympicu aktsia edulugu.
Hetkel kuum
Linn tahaks ka, aga odavamalt
Märkimisvahemiku alumist äärt näen ma ostukohana.
Hinnatase on suhteliselt kõrge, pikaajaliseks investeerimiseks on Tallinna börsil parema riski ja tulu suhtega aktsiaid. Et aktsia pikaajalises perspektiivis tundub kallis, ei ole seotud sellega, mis aktsia kohe pärast IPOt teeb, sest esimestel päevadel mõjutavad muud tegurid: kui palju üle märgitakse ning emotsioonid.
Õiglane hinnatase võiks olla umbes märkimisvahemiku keskel. Seetõttu ei näe me põhjust, miks ta peaks eriti kallim olema. Reeglina peaks olema IPO hind õiglasest hinnast veidi madalam, et jääks tõusuruumi.
Investor peaks mõtlema, kas ta osaleb, sest ettevõttel on potentsiaali ja kavatseb aktsiat hoida pool aastat või just spekuleerimiseks. Meie analüüs spekuleerimise eesmärgil osalemise kohta midagi ei ütle, kui investor tahab osaleda, siis võiks panna stop-loss'i näiteks 3% peale ja loota, et läheb õnneks.
Enne IPOs osalemist peaks kindlasti otsustama, kas osaleda kauplejana või investorina. Kuna Ekspress Grupi kasvutempo on järgmistel aastatel arenenud riikide sarnastest ettevõtetest kiirem, siis võib lugeda ka valuatsiooni üsna mõistlikuks.
Mitte küll just väga selgelt odavaks, kuid kui ettevõte oma kasvuplaanid aastail 2007 ja 2008 teoks teeb, on IPO hinnavahemiku ülemine äär mõistlik. Palju sõltub täpsest IPO hinnast, kuid ka meie eeldatud IPO hinna puhul (93 krooni) on valuatsioon vastuvõetav.
Näeme liikumisvõimalust 105-110 krooni vahemikku ja seetõttu osaleme ka IPOs.