FBI lindpriide liider - ärimees Mogiljovitš

Tõnis Arnover 30. märts 2007, 00:00

60aastase ja 136 kilo kaaluva ahelsuitsetaja Mogiljovitši äritegevust uurivad praegu nii USA justiitsministeerium kui ka Briti parlament. USA ministeeriumi huvitab, kuidas ta on seotud Ukrainale Vene gaasi müüva firmaga Rosukrenergo. Aga kindlasti on ta veel mitme riigi õigusorganite huviorbiidis, sest tal on nii Venemaa, Iisraeli kui ka Ungari kodakondsus ja igal pool on ta midagi kahtlast korda saatnud. FBI peab teda üheks nutikamaks rahvusvaheliseks kurjategijaks. Praegu elab ta väidetavalt Moskvas, sest Venemaal ei ole USAga sõlmitud kurjategijate vastastikuse väljaandmise lepet.

USAs on välja selgitatud, et Mogiljovitšile kuuluva Bank of New Yorki konto kaudu on aastail 1998-1999 liikunud kümme miljardit dollarit. USA ja Iisraeli õiguskaitseorganid usuvad, et sellega on rahastatud relvade ja narkootikumide vedu.

USAs pannakse Mogiljovitšile veel süüks, et koos oma äripartneri Igor Fishermaniga on ta 2002. aastal pankrotti ajanud Kanadas registreeritud Philadelphia firma YBM Magnex International. Mitme riiulifirma abiga manipuleerisid nad Magnexi aktsia hinnaga. Kui nad olid selle piisavalt kõrgeks ajanud, müüsid nad oma aktsiad suure kasuga maha ja pesid saadud kasumi mitme panga kaudu. Kui asi välja tuli, läks Magnex pankrotti ja investorid kaotasid 150 miljonit dollarit.

Kõige rohkem huvitab USA justiitsministeeriumi organiseeritud kuritegevuse uurijaid aga Mogiljovitši osalemine gaasiäris ja eriti tema seotus firmaga Rosukrenergo (RUE).

See firma tuli mängu ligi poolteist aastat tagasi Vene-Ukraina gaasitülis, kui pärast kokkuleppet sai sellest ametlik Vene gaasi müüja Ukrainale, aga ka Poolale ja Ungarile.

Algul varjati Šveitsis Zugi kantonis registreeritud RUE omanikke kiivalt. Kui surve kasvas, tunnistas Vene Gazprom, et 50,1% selle aktsiatest kuulub tema tütarfirmale Arosgas Holding ning ülejäänud firmale Centragas Holding. Selle omanikud on ukraina ärimehed Dmitri Firtaš 90 ja Ivan Fursin 10 protsendiga. Ometi on uurijad veendunud, et Centragas Holdingu variomanik ja niiditõmbaja on hoopis Mogiljovitš.

Nendel meestel on olnud ärilisi kokkupuuteid, mis jooksevad kokku Küprosel registreeritud firmas Highrock Holding. Sellel on kontorid Moskvas, Tel Avivis ja Kiievis. Üks selle tegevusi on müüa Türkmenistanile tarbekaupu ja vastu osta gaasi, mida vahendatakse Gazpromi torustiku kaudu Euroopasse.

Kuni 2003. aastani olid Highrocki omanikud Mogiljovitš ja Fisherman. Nende osalust esindas Highrocki samuti Küprosel registreeritud firma Agatheas Trading. 2003. aastal tõusis omanike ringi Dmitri Firtaš.

Highrock tegi Türkmenistanis tihedat koostööd gaasimüügifirmaga Itera. Kui Gazprom hakkas Iterat tõrjuma, asutas Mogiljovitši advokaat Zev Gordon Ungaris uue firma, mille asemele tuli 2005. aastal Rosukrenergo.

Eelmisel aastal avaldatud loodusvarade kasutamise järelevalve organisatsiooni Global Witness ülevaates ütleb analüütik Tom Mayne: "Aasia gaasi Euroopasse vahendavate firmade, nagu Highrock, RUE jt, omanikering ei ole kaugeltki selge. Vastamata on paljud küsimused, mis mehed need on ja kelle huve nad esindavad."

USA justiitsministeerium on jõudnud järeldusele, et RUE ja Mogiljovitšiga on seotud ka Ukraina tööstus- ja energeetikaminister Juri Boiko. Kaks aastat tagasi uuris Boiko tegevust Naftogaz Ukrainõ juhina Ukraina julgeolekunõukogu, kuid see uurimine lõpetati.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing