Eile mõistis Tartu maakohus endise
Mustvee linnapea Pavel Kostromini süüdi ametiseisundi kuritarvitamises ning
mõistis talle aasta ja ühe kuu pikkuse vangistuse, kirjutab Tartu Postimees.
Karistust ei pöörata täitmisele, kui Kostromin ei pane kolme aasta jooksul tahtlikult toime uut kuritegu.
Lisaks võeti Kostrominilt kaheks aastaks õigus tegutseda mitmetel vastutavatel ametikohtadel riigiasutustes ja omavalitsustes, aga ka äriettevõtetes.
Pavel Kostromin renoveeris 2002. aastal Mustvee linnavalitsuse maja. Riigihanke võitis toonase volikogu liikme Valentin Tsõganovi firma Estras K V, mis küsis tööde eest veidi üle miljoni krooni.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Pärast seda sõlmis Kostromin Tsõganoviga veel mitu lisakokkulepet täiendavate tööde tegemiseks enam kui miljoni krooni eest, seda mõistagi riigihanketa. Lõppkokkuvõttes esitas firma Mustvee linnavalitsusele akte tehtud tööde kohta 2,2 miljoni krooni eest. Muu hulgas küsis volikogu liikme firma linnalt raha tööde eest, mida tegelikult ei tehtudki. Ehitusekspertiisibüroo tegi kindlaks, et fiktiivseid arveid olematute asjade eest esitati kokku 289 000 krooni jagu.
EGO-šopping
Mustvee volikogu tööd iseloomustavad sage naaklemine ja politseile kirjutatud kaebused. Linna sisekontrollisüsteemi, raamatupidamise ja majandustehingute omapärasid tutvustavas riigikontrolli kontrollaruandes sisalduv tekitab aga kodanikutundega maksumaksjais õõva.
2004. ja 2005. aastal ostis siis juba Gennadi Kulkovi juhitud kõrvuni võlgades linnavalitsus vajaminevaid asju lihtsurelike kombel Hansapanga EGO-järelmaksuga – kokku umbes 180 000 krooni eest. Volikogult linnavalitsus tavapärasest arvelduskrediidist rammusama intressiga EGO-šoppingule heakskiitu ei küsinud.
2004. ja 2005. aasta tegemisi puuriv riigikontrolli aruanne kahtlustab otsesõnu, et Mustvee linnavolikogu revisjonikomisjoni liikmete teadmised pole piisavad, et täita revisjonikomisjonile seadusega antud ülesandeid.
Faktid paistavad seda kinnitavat – linnaeelarvet on täidetud nii, nagu pähe tuleb, kassast on raha välja makstud kassa väljaminekuorderit vormistamata. Linnavalitsusel pole üldse korralikku ülevaadet linna varadest ja linnapea Gennadi Kulkov andis omavalitsuse kinnisvara kasutusse ilma igasuguse paberile pandud otsuseta.
Laenukohustusi oli Mustveel 2005. aasta lõpus riigikontrolli andmeil 9,6 miljonit krooni, sellele lisaks miljoneid kroone lühiajalisi võlgu – majandusraskustes omavalitsusele kehtestati mullu ka saneerimiskava.
Kulkovi juhtum
Artikkel jätkub pärast reklaami
Uurijaga on seoses ühe teise kriminaalasjaga kohvitanud ka Kostrominile järeltulija, kuid tänavu märtsis umbusaldatud ekslinnapea Gennadi Kulkov.
Ringkonnaprokurör Marge Püss algatas kriminaalasja, sest Kulkov vahetas 2004. aastal linnale kuulunud endise valutsehhi Peipsi järve ääres küttepuude vastu. Firma Sametine maksis 600 000 kroonist 80 000 krooni sularahas ja ülejäänu puudes. Hoone müügil läks Kulkov Püssi kinnitusel mööda volikogust, kelle pädevusse kuulub linnavara võõrandamine.
Püssi kinnitusel olid puud uurimise ajaks juba ahju aetud, sestap on keeruline öelda, kui suure koguse Sametine linnale tarnis. Tihumeetrihinnad jäid vahemikku 150 ja 195 krooni. Prokurör hindas toona Mustveele tekitatud kahju 519 800 kroonile.
Et materiaalset kahju oli siiski raske tõestada – puid ju saadi –, pääses Kulkov kohtust kriminaalasja lõpetamise määruse ning riigituludesse makstud 40 000 krooniga.
Ettevõtjataustaga Jõgeva maavanem Aivar Kokk ütleb, et sellise asukohaga hoone eest oleks ta võinud Mustveele kaks korda rohkem puid vedada. Püss hindab Kulkovi tegevust pretsedendituks, ehkki volikogu revisjonikomisjon kiitis linnapea tegevuse hiljem heaks.
Kokk ei pakata Mustvee tulevikust kõneledes optimismist. «Olles kuulnud linnapeakandidaadi variante, tundub küll, et iga volikogu liige on nõus olema linnapea – sõltumata sellest, kas tal on vähimatki juhikogemust,» ütleb ta. «Mustveele oleks vaja mänedžeri väljastpoolt ja rahalist süsti, et linn mädasoost välja tuua.»
Märtsis Kulkovi tema ebakompetentsuse pärast tagandanud Mustvee volikogulased otsivad praegu linnale uut pead.