Väike ja käepärane aparaat võib anda
riskirasedatele võimaluse kogu aeg oma loote tervisega kursis olla.
Ema kõhus oleva lapse südamelöökide eristamine on kui sosina kuulamine rahvast täis ruumis. Nottinghami ülikooli teadlased on aga leiutanud loote südame monitori, mis eristab täpselt loote südamelöögid ema omadest ning muudest ümbritsevatest häältest, vahendas Technology Review. Veelgi enam, nende loodud seade on väike, mugav ja lihtne kodus kasutada. Monitor saadab kogutud andmed ka jooksvalt internetti, misläbi on arstidel võimalik riskirasedate loodetel pidevalt silm peal hoida.
1950. aastatest alates on looteaktiivsuse jälgimise põhivahendiks olnud Doppleri ultraheli. Loote vereringet ja südametööd mõõdetakse, saates ultrahelilaineid läbi ema kõhu. Sellel meetodil on aga mitmeid puudusi: aparaadi kasutamiseks ja andmete tõlgendamiseks on vaja eksperti ning protseduuri saab läbi viia vaid haiglatingimustes. Asjatundjad on ka väitnud, et ultraheli pole loote südametöö eristamisel kuigi täpne.
Nottinghami teadlased eesotsas professor Barrie Hayes-Gilliga mõõdavad oma monitoriga loote südame elektrilist aktiivsust nanovoldilisel skaalal. Seadme turustamiseks on nad loonud ka oma firma. Ettevõtte turundusjuht Terence Martin teatas, et umbes iPodi suuruse seadme põhimõte on küllaltki lihtne. "Loote töötava südame elektrilised signaalid jõuavad lõpuks ema kõhu pinnale, seega saab neid signaale jälgida, paigutades ema kõhule elektroodid."
Teadlased leidsid aga, et vaid ühe elektroodiga kuulates ei saa selget signaali. Lisamüra tekitavad nii ema südamelöögid kui ka normaalsed lihaste kokkutõmbed, samuti monitori enda elektrilised signaalid. Ka loote vanus võib takistada täpsete lugemite saamist. "Raskeim periood on 28. ja 30. nädala vahel, kui loode kattub isoleeriva lootevõidega, mis muudab signaali väga nõrgaks," lisas Martin.
Nende takistuste ületamiseks töötasid Nottinghami teadlased välja seadme, mis koosneb andmeid töötlevast kehast, juhtmetest ja elektroodidest. Nad avastasid, et rohkem kui kahe elektroodi kasutamine suurendab loote, aga ka ema südametöö eristamise tõenäosust. Et eraldada loote südamelööke ema südamelöökidest, lisasid teadlased algoritmi, mis andmete hulgast tugevamad ema südamelöögid välja jätab.
Hayes-Gill ja tema kolleegid testisid esialgset seadet 400 lapseootel naise peal. Praegu testivad nad seadme uusimat varianti, mida nad loodavad ka turustada, 44 naise peal, kelle kõigi rasedus on 28-32 nädalane. Katse jooksul peavad naised monitori kandma 16-20 tundi päevas, jätkates samal ajal oma igapäevaseid askeldusi.
Seadmel endal väljundiekraani pole, kuid ta saadab andmeid arvutisse, kust teadlased neid südamelöökide eristamise programmiga analüüsida saavad.
"Ema võib ringi kõndida, magada, teha, mis tahab," väitis Martin. "Me saame väga lihtsalt jälgida kodus viibivaid emasid, kuna seade ei vaja pidevat kontrollimist ning elektroodide kinnitamine ei nõua erilisi oskusi."
Peagi loodab Martin müüa kasutajasõbralikku käepärast monitori haiglatele ja erapraksistele, kus arstid saavad seda välja kirjutada riskirasedatele. Eeldatavasti jõuab seade Inglismaal turule septembriks ning Ameerikas 2008. aasta suveks.
"See meetod võib osutuda loodete jälgimisel oluliseks lisavahendiks," ütles Gainesville'i Florida ülikooli anestesioloogia-, obsteetrika- ja günekoloogiaprofessor Tammy Euliano. "Ei tohi aga unustada, et usaldusväärsus on sellise seadme juures ülioluline. Ebatäpsed salvestused võivad anda loote tervislikust olukorrast vale pildi, tekitades võltsturvatunnet, kui lootega on tegelikult midagi lahti, või veelgi tõenäolisemalt valehäireid ja põhjendamatut muret, kui lootega on kõik korras."