Eile kogunenud valitsusliidu üldkogus
vaieldi taas maksuküsimuste üle, kuid peaminister Andrus Ansipi
reformierakondlased ja rahandusminister Ivari Padari sotsiaaldemokraadid ei
jõudnud taas üksmeelele.
Tüliõunaks on erakondade esindajate sõnul kolm teemat: elektrienergia aktsiisimäär, sõiduautode erisoodustusmaks ning kavandatav tulumaksusoodustus metsaomanikele.
"Padar oli eile meeleheitel ja meie ise ka. Aga me lihtsalt ei saa nõustuda kusagil kabinettides kokku pandud eelnõuga," sõnas reformierakondlane ja Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Jürgen Ligi.
Rahandusministri Ivari Padari sõnul eilne kohtumine lausa veriseks ei läinud, kuid vaidlusi ta tunnistas. "Ma pidin seletama, et rahapuid meil siin ei kasva. Kui tahame kulutada, siis peame ka tulude eest hoolitsema," manitses Padar.
Reform nõuab elektrile minimaalset aktsiisi
Reformierakondlane Ligi andis mõista, et tema erakond ei kavatse taganeda nõudmisest kehtestada elektrile vaid minimaalne aktsiis ja jätta eelnõust välja sõiduautode hüvitise tõstmine.
Padar omakorda sõnas, et Reformierakond ei ole suutnud veel omavahelgi kokku leppida, mida tahetakse ja mida mitte.
"Ma ei mõtle selle peale, milles olen nõus järele andma, küll me rahulikult arutame," oli Padar samas tagasihoidlik ja vihjas pisut valmisolekule Reformierakonna nõudmistele alla vanduda.
Vaieldakse metsaomanike soodustuse summa üle
"Asi, milles ma kindlasti kompromissiks valmis pole, on metsaomanikke puudutav tulumaksusoodustus. Reformierakonna ettepanek määrata neile hiiglaslik maksusoodustus on mõeldamatu," oli Padar koalitsioonipartneri suhtes kriitiline.
Ligi tunnistas, et üksmeelel ollakse vaid selles, et metsaomanikele kehtestatakse sarnane tulumaksusoodustus kui põllupidajatele, vaidlusi tekitab aga toetuse summa.
Hetkel kuum
“On selge kahtlus, et see asi on juba ammu maksejõuetu”
Omanike seas ka LHV eksjuht ja kaasasutaja
"Tegime ettepaneku, et metsa lõikamisel saab tulumaksusoodustust 45 000 krooni aasta kohta, kuid toetust saab kasutada viie aasta jooksul," rääkis Ligi ja selgitas, et kui metsaomanik ei raiu metsa igal aastal, vaid teeb seda ainult teisel või kolmandal aastal ja suurema väärtuse eest, siis saab ta maksuvaba tulu ka eelneva aasta või paari eest.
Varem pakkusid reformikad 45 000 krooni asemel välja lausa 250 000kroonist maksuvaba tulu.
"Kokku me pole metsaomanikke puudutavas veel midagi leppinud," märkis Ligi.
IRL: keskkonnamaksude asemele elektriaktsiis
Jätkuvalt kirgi küttev elektriaktsiisi teema muutis emotsionaalseks ka muidu pigem kõrvaltvaatajaks jäänud Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluva majandusministri Juhan Partsi, kes olevat kohtumisel pakkunud, et elektriaktsiisi kehtestamisel peaks omakorda kaduma keskkonnamaksud.
"Ma arvan, et see oli emotsionaalne idee," kommenteeris Padar, kes sarnaselt Ligiga pidas Partsi ettepanekut võimatuks. Äripäeval ei õnnestunud eile Partsilt kommentaari saada.
Vaatamata vaidluste jätkumisele on valitsuse kindel eesmärk saada eelnõu Riigikogus menetletud veel enne jaanipäeva.
"Lõplik eelnõu peab valitsuses valmima järgmise nädala jooksul," oli Padar lootusrikas.
Kaubanduskoda kritiseerib eelnõuga tormamist
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda avaldas eile kirjas peaministrile pahameelt arutelu vältimise pärast.
Eesti Kaubandus-Tööstuskoja kirjas Andrus Ansipile seisis: "Avaldame otsustavat protesti eelnõu senise menetlemise käigu vastu. Eelnõu kaks päeva enne valitsuse istungit tutvumiseks saatmine ei ole käsitletav aruteluna. Eelnõu avalikustamisest hoidumine on teinud võimatuks selle läbiarutamise ja ettepanekute esitamise."
Kaubanduskoda loodab, et valitsus ei võta vastu ennatlikke otsuseid ja arvestab osalusdemokraatia põhimõtteid ega eira menetluskorda. Ühtlasi loodetakse aktsiisi kehtestamisega keskkonnatasude vähenemist.
Valitsuse liikmed ajavad kiirustamise omakorda pronkssõduri ja napi valitsemisaja kraesse.
"Meil pole veel 100 päevagi täis," vabandas rahandusminister Ivari Padar maksuteemade kuhjumist ja ajalist survet.