Mariliis Pinn • 4. juuni 2007 kell 9:38

Vaid 1% USA investoritest teab, mida teeb

Vaid üks protsent ameerika investoritest mõistab rahanduse põhialuseid ning saab aru kaheksast põhilisest "investeerimissaladusest", näitas maikuus telesaate MoneyTrack ja USA Investorite Kaitsmise Ühingu tellimusel valminud uuring, kirjutas Äripäev.

Kui investeerimise kaheksat põhitõde tundis vaid üks sajast ennast investoriks nimetanud ameeriklasest, siis viiele kuni seitsmele küsimusele vastas õigesti 36% ja ühele kuni neljale 59%. 4% ei saanud kirja ühtegi punkti.

MoneyTracki produtsent ja saatejuht Pam Krueger ütles, et tegemist polnud mingite vahelevõtmisküsimustega, vaid inimestelt päriti meelega lihtsaid asju.

Äripäevaga vestelnud USA Investorite Kaitsmise Ühingu president ja tegevjuht Don Blandin pidas küsitluse kõige üllatavamaks tulemuseks seda, et investorid on valmis usaldama oma raha pimesi inimeste kätte, kelle kohta nad mingit taustauuringut ei tee. Nii pole 66% neist, kes on kasutanud isikliku finantsplaani koostamisel või investeerimisel professionaali abi, oma finantsnõustajate kohta taustainfot otsinud.

Blandini selgitusel püüab ühing inimestele selgeks teha, et neil on võimalus mitmesugustest allikatest (nt Põhja-Ameerika väärtpaberiadministraatorite liidust) vajalikku infot saada, aga investorite harimine ses osas nõuab aega. "Uuring näitab, et suur töö on veel tegemata," möönis Blandin.

Teise huvitava avastusena tõi Blandin välja, et 43% küsitletud investoritest neelaks alla petuskeemi konksu. "Me räägime investoritele, et see on liiga hea, et olla tõsi, aga ikka tahavad kõik uskuda, et nemad võivad lüüa kiire värava," nentis Blandin. Ta viitas, et lotomentaliteet paistab välja ka sellest, et üllatavalt suur hulk inimesi - tervelt kümnendik - valis lotovõidu kui parima võimaluse 25aastase jaoks kord suurema rahasummaga pensionile jääda. "Inimestele pikaajalise investeerimise ja kannatlikkuse voorustest rääkimine on siin määrav. Nad peavad mõistma, et valdava enamuse jaoks ei ole olemas mingit võimalust üleöö ajalehepoisist miljonäriks saada," lisas Blandin.

Uuringus näitena toodud investeerimisahvatlused - "uus kütuseraku tehnoloogia" ja "optsioonidega kauplemise süsteem" -, mida inimestele määritakse pähe kui kindla peale minekut, on tegelikult päriselust võetud petuskeemid. Mõlemast räägitakse pikemalt ka MoneyTracki selle hooaja saadetes.

Uuringus joonistusid välja ka erinevused rassi, hariduse, soo jms järgi. Näiteks taipab vähem kui kaks viiest investorist, et kuu aega järjest iga päev oma väärtust kahekordistav üks penn on rohkem väärt kui miljon dollarit. Kuid mehed olid seejuures tunduvalt varmamad ühepennilise kasuks otsustama kui naised. Kui sotsiaalkindlustusele loodab üldiselt kaks viiest investorist, siis näiteks ülikooli lõpetanute seas on see protsent vaid 23.

Blandin ütles USA investorite üldist haritust kommenteerides, et paljudel on segapuder investeerimisfondidest, aktsiatest ja muudest investeeringutest, millel kõigel kokku pole suuremat väärtust. Teised aga jooksevad "autopiloodil" ja säästavad vaid töökoha pakutava pensioniplaani kaudu. Järgmisele tasandile, finantsplaanini, oma rahapaigutusi ei viida. "Peame neid veenma, et just see plaan muudab investeeringud mõttekaks," ütles Blandin.

Investorite Kaitsmise Ühingu eesmärk on investoreid harida ja neile objektiivset infot pakkuda, ühing on telesaate MoneyTrack suurimaid toetajaid. Hiljuti teist hooaega alustanud sari tutvustab elust võetud näidete abil investeerimise põhialuseid.

Hetkel kuum