16. august 2007 kell 11:54

Ärimees ähvardab: hoiduge Saaremaa kinnisvarast kui katkust

Saare politsei uurib juba kaheksa aastat, miks ärimees Vello Kiil oma soomlasest partneri Peter Fryckmani Pilguse mõisast välja tõstis.

Fryckmani esindaja Juhani Tamminen lubab protestiks üliaeglase menetluse vastu korraldada Soomes kampaania, mis hoiatab: hoiduge Saaremaa kinnisvarast kui katkust.

Soomlase hoiatus rajaneks lihtsal loogikal: kui teil keegi Saaremaal peaks naha üle kõrvade tõmbama, ärge lootke abi kohalikult politseilt, kirjutas Saldo. Tammineni “lohutuseks” võib muidugi väita, et kui ta arvab, et Kiili juhtum hoiab Eestis absoluutset eeluurimisrekordit, ei ole see kaugeltki nõnda. Kunagist Ida-Virumaa salaviinakuningat Jüri Mäeotsa alias Mihalõtšit on “kompetentsetel organitel” õnnestunud eeluurimisalusena marineerida ligi kolmteist aastat.

Muidugi viibivad mõlemad mehed vabaduses, ainult et mis elu see on, kui pead iga kell olema uurijale kättesaadav. Seejuures nõuab Mihalõtš ise tungivalt enda kohtu alla andmist ehk tema vastu esitatud süüdistuste, äripartneri röövimise ja ähvardamise kinnitamist või ümberlükkamist. Muidu ei saa ta eluga edasi minna.

Vello Kiil ei nõua enda kohtu alla andmist, vaid on permanentse kahtlusaluse staatusega leppinud. Tema kohtu alla toimetamist nõuab endine äripartner Peter Fryckman, kelle arvates on politseil piisavalt tõendeid, et mehele kelmuses süüdistus esitada, aga ringkäenduse tõttu ei taheta seda teha.

Nende kahe üliveniva juhtumi alusel võib teha mõningaid üldistusi. Näiteks ei tasu arvata, et all- ja pealilma tihe läbipõimumine 1990ndatel ei mõjuta justiitssüsteemi nüüd, hulk aastaid hiljem. Mihalõtši kohtuprotsessi segab asjaolu, et tema kureeritud salaviinakaubandus oli tihedalt seotud kohalike justiitsametnikega ja seetõttu ei taheta seda paiset kohtusaalis lahkama hakata.

Võib ka väita, et äriilmas loodeti allilmas kehtinud seadustele meie politseisüsteemi kohatise abituse tõttu rohkem kui pealilma seadustele ja see maksab nüüd kätte. Lihtsalt öeldes sai bandiitide abil omal ajal asju ajada kiiremini ja valutumalt kui ametlikke instantse pidi.

Vello Kiiliga oli umbes sama lugu: ka tema klaaris oma segaseks kiskunud äriasju allilma kaudu. Nii viitas Vello Kiil Saldo ajakirjanikule antud usutluses allilma kunagisele väidetavale autoriteedile Kalev Kurele, kes mäletatavasti novembris 2005 maha lasti ja suurte austusavalduste saatel Kaarli kirikus viimsele teekonnale saadeti. Kurg olevat olnud tunnistajaks, et soomlane on võla tagantjärele kätte saanud. Surnud teatavasti ei räägi. Kiilil poleks aga võimalik kirju kuulsusega kadunukesele viidata, kui seaduse veskid meil pisutki kiiremini jahvataksid.

Hetkel kuum