Sellest teatas teisipäeval põllumajandusturu edendamise keskuse juht Inguna Gulbe pressikonverentsil. Juba praeguseks on leiva hind aastataguse ajaga võrreldes kerkinud 30 protsenti ja saia hind 15 protsenti. Piim ja keefir on juba kallinenud aastaga 10-15 protsenti ja juust isegi kuni 35 protsenti. Gulbe selgitusel suureneb nõudlus piimatoodete järele Aasias ja araabia maades.
Hinnad kerkivad kordi keskmisest kiiremini, mistõttu ei ole lähiajal oodata ka viimati 9,5 protsendini tõusnud inflatsiooni alanemist.
"Läti toiduainetetootjaid inflatsiooni kasvus süüdistada ei saa," ütles Gulbe. Euroopa ühisturu tingimustes ei saa tootjad jätta hindu tõstmata. Maailma teraviljavarud on viimase 25 aasta väikseimad ning teravilja hind on tõusnud ajaloolisele rekordtasemele.
Gulbe selgitusel on lisaks ressursside ja tooraine kallinemisele hinnatõusu peamiseks põhjusteks tööjõukulude kasv. See sunnib firmasid liituma või oma uksed sulgema.
Uuel aastal on oodata teravilja hinn tõusust tingituna ka liha hinna tõusu. Lihanõudlus kasvab pidevalt ning hinnad on juba kasvanud 5-10 protsenti.
Sarnane tendents valitseb ka Eestis, kus statistikaameti andmetel kerkisid hinnad toiduainetööstuses 9,1 protsenti ehk kiiremini kui keskmine inflatsioon, mis oli 6,4 protsenti. Põllumajandustoodete hinnatõusu mõjutab eriti valusalt piima- ja pagaritoodete valmistajaid ning uut hinnatõusu prognoositakse juba septembris.