Leisi valla elanik leidis pühapäeval Karja
külas oma koduaiast laste mängupaigast metsloomadel esineva marutaudi raviks
mõeldud vaktsiinipalakese, kuigi tema maja asub lageda peal ja lähim metsatukk
jääb vähemalt kilomeetri kaugusele.
“Käisime küülikuid söötmas ja avastasime vaktsiinipala kõigest paarikümne meetri kaugusel maja trepist, kohast, kus väikesed lapsed iga päev mängivad,” rääkis anonüümseks jääda soovinud perenaine, kelle abikaasa esimesena leiule sattus Meie Maale.
“Oli see juhus või loobitakse neid tõesti nii alla nagu jumal juhatab? Räägitakse, kui ohtlik vaktsiinipala on, aga miks neid siis loobitakse koduõue, mitte metsa, kuhu need peaksid sattuma?” lisas ta. “Mis võinuks juhtuda, kui kaheaastane laps oleks selle enne meid leidnud ja suhu pannud? Kas vanemad peavad iga ruutmeetrit kontrollima, kui laps õue läheb?” küsis pahane ema.
Naisele jääb arusaamatuks, kuidas sattus ravim tema õuele, kui maja asub praktiliselt lagedal põllul ja metsa lähedal pole. Lähima metsatukani jääb vähemalt kilomeeter. Paariaastased õunapuud on nii madalad, et neid metsas kasvavate puudega segi ajada ei saa.
“Rebane seda metsast õue tuua ei saanud, sest aias on koer,” ütles perenaine. Ta välistas ka võimaluse, et lapsed ise võisid vaktsiinipala metsast ära tuua, sest järeltulijad on vaid kahe-kolmeaastased. Ka naabruses elavate jõnglaste nali see olla ei saanud – teismelisi lapsi lähikonnas pole.
Lähim maja asub küll mõnekümne meetri kaugusel, kuid seal elab vanainimene, kes käib paar kord kuus muru niitmas. “Täiesti välistatud on kellegi poolt vaktsiinipala aeda toomine,” oli perenaine kindel.
Ainsa variandina nägi ta, et see sattus tema aeda möödunud nädalal Saaremaal vaktsiinikülvi teinud lennukilt. Veterinaar- ja toiduameti andmetel tehti külvi Saare maakonnas 11.-12. septembril.