Pärn: ma oleksin lapsi peaaegu alt vedanud

Väinu Rozental 29. oktoober 2007, 00:00

Tegu on Aava-Sikk Noorteralli tiimiga, kuhu lisaks Pärna 15aastasele pojale Sanderile kuuluvad ka ASi Tere juhi Oliver Kruuda poeg Karl ja ärimehe Margus Kanguri poeg Martin.

Autogaraaþ on Teie jaoks kõige õigem paik oma tundeid maandada?

Oma läbielamisi ma kommenteerima ei hakka, aga autod on mulle eluaeg meeldinud. Olen praegu siin eelkõige seepärast, et täna ennelõunaks oli lastega kokku lepitud aeg, et teha muudatusi nende ralliautode turvavarustuses. Seepärast palusin ka GoBusi nõukogu koosoleku võimalikult varaseks määrata, et õigeks ajaks Tartusse jõuda.

Minu korraldada on järgmisel laupäeval Otepääl noorte rallivõistlus, millele on end üles andnud 25 ekipaaþi.

Mis oleks rallist saanud siis, kui Teid oleks vahi alla edasi jäetud?

Ma ei tea, mis oleks siis saanud, kui ma poleks arestimajast vabanenud, kõik ralli korraldamise otsad olid minu käes. Ma oleksin lapsi peaaegu alt vedanud. See oli minu suurim mure vahi all olles. Mõtlesin seal kõige enam just ralli peale.

Teid vahistati ja Te olete tunnistatud kahtlustavaks seoses altkäemaksu andmisele kaasaaitamises. Teie kommentaar?

Ma ei kommenteeri praegu midagi. Las inimesed tegelevad oma tööga. Seni on uurijad igal juhul teinud oma tööd professionaalselt.

Kas Teid on üle kuulatud?

Ma ei kommenteeri. Ma ei ole valmis praegu midagi kommenteerima. Tahan järele mõelda.

Kuidas Teid vahistati?

Loomulikult oli vahistamine ootamatu, kellele see ei oleks ootamatu. Olin tulnud just Belgiast Brüsselist rahvusvaheliselt bussinäituselt, aga kõiki asjaolusid seoses vahistamisega ma ei täpsustaks.

Mõni tund tagasi taandati teid GoBusi nõukogu esimehe kohalt. Kas plaanite maha müüa ka oma viiendikulise osaluse?

Praegu on mul mu osalus alles ja mis tulevikus saab, ei oska ma öelda. Kõigepealt tuleb uurimistoimingud ära oodata. Igal juhul on mul aga praegu rohkem aega rallitiimi ja lastega tegelemiseks.

Garaaþi teises nurgas oma poja ralliautot nokitsenud Oliver Kruuda keeldus kommenteerimast altkäemaksuafääri. "Kui Aivo oleks vahi alla edasi jäänud, siis ilmselt oleks lasterallil kriips peal olnud," kostis ta vaid.

Kaheks ööpäevaks kinni peetud Valga maavanema Georg Traðanovi asendajaks määratud Tõnis Lassi sõnul on inimesed maavalitsuses juhtunust ðokeeritud.

"Mulle pole prokuratuur midagi teatanud. Tulin hommikul tööle ja teda (Valga maavanemat - toim.) polnud, hakkasin siis otsima. Kuna inimene tööle ei tulnud, arvasin, et midagi on juhtunud. Eelmisel nädalal olid ta kabinetis ka paar noormeest, kes küsitlesid teda. Siis tekkis mingi aimdus, et midagi on teoksil. Kuid kuidas asi läheb, seda täpselt ei tea ju," kommenteeris Lass, kelle regionaalminister Vallo Reimaa neljapäevase käskkirjaga maavanema asendajaks määras.

Lassi sõnul tuleb maavalitsuses tööd edasi teha, sellest ei pääse.

"Ega elu sellepärast seisma ei jää, et ühte inimest parasjagu pole. Kuid jah, inimesed on ðokeeritud, keegi ei taha uskuda, et ajakirjanduse vahendusel levitatud info tõele vastab," märkis Lass, kes enda sõnul on vastavalt käskkirjale asendajaks määratud kuni takistavate asjaolude äralangemiseni. Tema täpne ametinimetus seni on maasekretär maavanema ülesannetes.

"Sellest, milles maavanemat kahtlustatakse, ma pole informeeritud. See info liikus kohe siseministeeriumisse. Ning ajakirjanduses levinud väiteid peaks kommenteerima keegi, kes asjast teab," lisas Lass.

Kas Lassist võiks saada ka uus maavanem? "Ärme ruttame sündmustest ette," märkis Lass.

Traðanov pole ajakirjandusele pärast kinnipidamist ühtegi kommentaari andnud. Tema telefon jäi kutsuma ka nädalavahetusel.

Eesti suurima bussifirma ASi GoBus aktsionärid Tiit Pruuli, Marcel Vichmann ja Anti Selge kutsusid Aivo Pärna laupäeval ettevõtte nõukogu esimehe kohalt tagasi.

Ühtlasi kutsuti tagasi juhatuse liikme kohalt Valter Keis ja Kalle Muru. Kõik kolm oli politsei eelmisel nädalal kaheks päevaks kinni pidanud kahtlustatuna altkäemaksu andmises Valga maavanemale Georg Traðanovile.

GoBusi tegevdirektori Rene Alpiuse sõnul ei tule Pärna, Keisi ja Muru tagandamist nende ametitest käsitleda mitte võimaliku karistusena enne menetluse lõppemist, vaid kui GoBusi nõukogu, juhatuse ja omanike arusaama heade äritavade järgimisest.

Kaitsepolitsei esitas kahtlustuse Traðanovile altkäemaksu korduvas võtmises ning Murule korduvas altkäemaksu andmises, kaks kahtlustatavat tabati vahetult pärast kuriteo toimepanemist. Keisi ja Pärna kahtlustatakse altkäemaksu andmisele kaasaaitamises.

Uurimist korraldab kaitsepolitsei Lõuna-Eesti osakond, menetlust juhib Lõuna ringkonnaprokuratuur. Altkäemaksu võtmise ning andmise eest näeb karistusseadustik ette ühe- kuni viieaastase vangistuse, korduva altkäemaksu võtmise ning andmise eest kahe- kuni kümneaastase vangistuse.

"Tundub, et see juhtum on raskesti seostatav teiste, eelnevate teemadega. Vahel lihtsalt kuhjuvad mingid teemad ühele ajale," kommenteeris regionaalminister Vallo Reimaa.

Nii nagu Pärn ei soovinud uurimise kohta intervjuus selgitusi anda, jäi eelmisel nädalal kättesaamatuks ka tema advokaat Leon Glikman.

Georg Traðanovil ei ole see esimene kord kapo huviorbiidis olla.

2003. aastal sõlmis ta Valga maavanema kohusetäitjana neljal korral lepingud kahe sihtasutuse ja ühe MTÜga, mille nõukogusse või juhatusse ta ise kuulus. Väärteomenetlusega tuvastati, et Traðanov rikkus korruptsioonivastase seaduse sätteid ning teda karistati 6000kroonise trahviga.

Traðanov vaidlustas kaitsepolitsei otsuse. Riigikohtu otsusega ei tuvastatud tema tegevuses korruptsioonivastases seaduses sätestatud muud omakasupüüdlikku eesmärki. Siiski tuvastas riigikohus, et formaalselt on Traðanov allkirjastanud maavanema kohusetäitjana lepinguid maakonna arendamiseks loodud sihtasutustega ja MTÜga, ning seetõttu jättis karistuse muutmata.

Rein Randveri Valga maavanemaks olemise aegu oli Traðanov maavanema asetäitja. 2003. aastal oli Traðanov Rahvaliidu maavanemakandidaat, siis tekitas küsimusi mehe vähene võõrkeeleoskus ning kaitsepolitsei uurimine, mis veel pooleli oli.

Kõige enam oli toona Traðanovi kandidatuurile vastu varem Valga linnapea ametit pidanud Meelis Atonen. "Oleksin näinud tõesti säravamat juhti," ütles Atonen reedel. Altkäemaksu võtmise kahtluse kohta märkis ta vaid: "Järjekindlalt "ei" ütlejale altkäemaksu ei pakuta."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing