Mari Hiiemäe • 15. november 2007 kell 22:00

Kümme õhtut fantoomiga

Muusikali produtsent Anne Veesaar tutvustab "Fantoomi" kui suurepärast lavastust, mis on seni teenimatult jäänud Andrew Lloyd Webberi samasisulise hittmuusikali "Ooperifantoom" varju. "Valisime lavastamiseks just selle muusikali, mitte Webberi oma, sest Kopiti versioonis jookseb libreto selgemini," põhjendab Veesaar enda eelistusi. "Asi väärib tegemist ja meil oli kahju, et ta niimoodi teise muusikali varju jäänud oli."

Veesaar võrdleb "Fantoomi" Linnahallis suurt menu saavutanud muusikaliga "Vampiiride tants" ning naljatab, et kuna ka see leid esietendus enne Broadwayle jõudmist Linnahallis, võib sama tulevikku loota ka "Fantoomile".

Põhisüžee, mis lavastuses jooksma hakkab, on vaatajale "Ooperifantoomi" filmidest küll tuttav, kuid Veesaar soovitab etendusele tulles varasemad kogemused parem unustada, kuna need võivad muusikali nautimist segama hakata.

Kuigi nii Webberi kui ka Kopiti muusikalid on loodud ühe ja sama ainese, Gaston Leroux' romaani "Ooperifantoom" põhjal, on tegemist nii muusikaliselt kui ka emotsionaalselt erinevate lavastustega, erinev on ka lõpplahendus.

"Soovitan tulla saali puhta lehena ning lihtsalt jälgida, kuidas see lugu kulgema hakkab. Siis saab selgema pildi," ütleb Veesaar.

Veesaar teadustab, et nagu "Ooperifantoomis", on ka Linnahalli lavastuses olemas läbinisti negatiivne tegelane, aga kes see just on, jätab produtsent ütlemata. "Kui ma nüüd lõpu ette räägin, siis ei ole vaatajal enam huvitav, aga igatahes fantoom ei ole see negatiivne tegelane mitte," jääb Veesaar saladuslikuks.

Chalice'i kehastatava fantoomi tegelaskuju on Linnahalli laval taibukas ja lõbus ning tal on ka mõnus huumorimeel. Kuna ta esimest korda elus armub, on sellega seotud õilsad momendid.

Liis Kolle lavastatud "Fantoomi" nimiosatäitja Chalice'iga koos on muusikalis kandev roll Hanna-Liina Võsal, kes kehastab noort hõbehäälset Christine'i.

Mikk Saar mängib rikast šampanjakuningat, krahv de Chandoni, kes Christine'i armub, ning Tõnis Mägi vana muusikut, kelle ülesanne on Christine'ile laulutunde anda.

Loomulikult ei puudu lavalt ka Eesti muusikalide raudvara Kaire Vilgats, kelleta ei valmi viimasel ajal enam ühtki muusikali, justkui oleks maailma muusikalide varamus kirjutatud rolle just spetsiaalselt Vilgatsit silmas pidades.

Trupis teevad kaasa ka koor, tantsijad ning XXI Sajandi Orkester. Massistseenides on laval tantsijaid ja lauljaid kokku viiekümne ümber, neile lisanduvad orkestrandid.

Osades on Chalice, Hanna-Liina Võsa, Tõnis Mägi, Kaire Vilgats, Andrus Vaarik, Mikk Saar jt.

Lavastaja on Liis Kolle, muusikaline juht ja dirigent Erki Pehk, koreograaf ja lavastaja assistent Jüri Nael, lavakunstnik Ann Lumiste, kostüümikunstnik Gerly Tinn ja grimmikunstnik Tiiu Luht.

Hetkel kuum