Riigiprokuratuur peab vajalikuks
täpsustada, et kriminaalmenetlus Rävala 8 kinnistu müümise osas ei ole seotud
maadevahetusega.
Kriminaalmenetlus Rävala 8 kinnistu müümise asjaolude uurimiseks alustati 2006 aasta suvel. Tegu on eraldiseisva kriminaalasjaga, mis ei ole seotud maavahetustehingute uurimisega.
Kriminaalasja raames on kuriteos kahtlustatavana üle kuulatud üks isik, keda kahtlustatakse karistusseadustiku paragrahv 297 tunnustel pistise andmise lubamises.
Muuhulgas peab prokuratuur vajalikuks selgitada, millistel tingimustel Eestis kehtivad seadused lubavad lõpetada kriminaalmenetluse isiku suhtes, kes aitab kaasa kuriteo asjaolude tuvastamisele.
Kriminaalmenetluse seadustiku paragrahv 205 lubab, et riigiprokuratuur võib kriminaalmenetluse kahtlustatava suhtes tema nõusolekul lõpetada, kui isik on oluliselt kaasa aidanud avaliku menetlushuvi seisukohalt tähtsa kuriteo tõendamisele ja kui ilma selleta oleks kuriteo avastamine ning tõendite kogumine olnud välistatud või oluliselt raskendatud. Riik arvestab igaühe panust kriminaalasjas tõe tuvastamisel, seda nii edasiviiva informatsiooni kvaliteedi, kui kiiruse osas. Nimetatud võimalus kehtib Eestis alates 2004. aastast ning see võeti kasutusele mitmete välisriikide eeskujul, kus selle abil on saavutatud edu organiseeritud ja muu raske kuritegevuse vastases võitluses.
Prokuratuur kohaldab seda seadusest tulenevat võimalust ainult väga tõsiste kuritegude puhul ning peale põhjalikku kaalumist. Tänase seisuga ei ole prokuratuur Rävala 8 kinnistu müügi asjaolude uurimiseks alustatud kriminaalasja raames ühegi isiku suhtes nimetatud seadusesätet rakendanud.