Nagu ei leia ühtegi Eesti ettevõtet Iraagi
ülesehitustöödelt, ei jõua suure tõenäosusega ka ühegi Eesti ettevõtte tehtud
detail 53 miljardit krooni maksvasse Euroopa Liidu kosmoseprogrammi Galileo.
Paljuräägitud Euroopa satelliitnavigatsioonisüsteem Galileo hakkab täies hiilguses, 30 satelliidiga ümber Maa tiirlema aastal 2013, selgub eelmise nädala lõpus laiali saadetud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi pressiteatest.
Ühest Euroopa aegade suurimast kosmoseprogrammist jäävad Eesti ettevõtjad aga kahjuks eemale, sest kuigi ülemaailmse satelliitnavigatsioonisüsteemi tarbeks oleks väike arv Eesti ettevõtjaid nõus oma teenuseid pakkuma, ei teki neil selleks tõenäoliselt võimalust. Esiteks ei ole nad piisavalt küpsed Euroopa Kosmoseagentuurilt akrediteeringu saamiseks ning teiseks ei pruugi need, kel vajalikud load olemas, just eestlaste firmadelt allhanke korras tooteid tellida.
Firmajuhid võimaluste suhtes pessimistlikud"Saksa firma, kellega koos me töödekonkursil osalesime, kaotas. Seega kaotasime ka meie," tunnistab maapealseid satelliitantenne tootva Vertex Estonia juht Aleksander Kulkov.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Mehe juhitav firma on üks kahest ettevõttest, mis Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) hinnangul omab suuremal või väiksemal määral kompetentsi programmis allhanke korras osalemiseks.
Firmajuhi sõnul nad seda kompetentsi aga tõenäoliselt demonstreerida ei saa, kuna kuigi projekt pandi rahapuuduses mõneks ajaks seisma, said tööde tegijad juba enne seda kindlaks määratud. Ühtegi kohalikku ettevõtet tema teada nende seas polnud.
Teine siiani määratletud võimalikust töötaotlejast on aga mikrokiipe tootev Artec Group, mille juhi Gustav Poola sõnul on nemad oma resümee kosmoseagentuurile saatnud, kuid ei oota vastust enne järgmise aasta kevadet.
"See on väga teoreetiline asi ja selles on väga palju ehkusid sees," räägib Poola, kes jätab saladuseks, millisele firmale nad allhanget teha võiksid ning mis summa eest. "See võiks olla mingi firma euroliidust, kes arvab, et võiksime neile promilli suurust asja teha," arvab ta.
Samas ei kõla mehe ootused agentuuri otsuse suhtes eriti positiivselt. "Eestist ei valita tõenäoliselt niipea mitte kedagi," arvab Poola.
Autor: Gert D. Hankewitz