Katre Pilvinski • 9. detsember 2007 kell 22:00

Mööbliturg järgib kinnisvaraturu langust

Pärnu mööblikaupluse TripleTrade tegevjuht Kristjan Kallu ennustas, et Eesti mööbliturgu ootab ees suur langus. "Tarbimine on vähenenud kolm korda võrreldes kolme aasta taguse ehituse ja kodude soetamise buumiga," ütles Kallu.

Lisaks tuleb üha enam juurde online-kauplusi, neid on praegu kümneid. "Tegelikult suudaks ainult üks internetikauplus Eestis edukas olla," andis Kallu hinnangu.

Kallu sõnul tekkis suure kodusoetamisbuumi ajal palju mööblifirmasid ning praegu kõigile kliente ei jagu.

"Kuid jõukaid kliente, kes korra aastas mööblit vahetavad, jagub ikkagi," ütles Kallu.

Mööbel.zip-i juhatuse liikme Külli Kaarma hinnangul oli langus ennustatav. "Ütleme nii, et oleme selleks valmistunud, sest saime aru, et need piimajõed ja pudrumäed olid ajutised," kommenteeris ta kaks aastat kestnud buumi lõppu.

Kaarma sõnul on langustrendi juba näha. "Müük on kahanenud varasemaga võrreldes 15% ja see kahaneb veelgi. Kui palju, ei soovi ennustada," lisas ta.

Tema hinnangul ei ole kinnisvaramull veel lõplikult lõhkenud. "Vaatame, kaua seda suudetakse elus hoida," lisas ta.

Asko ja Sotka kaubamärgi all mööblit müüva Indoor Groupi juhatuse esimees Niko Mikael Romanainen ennustas järgmiseks aastaks kasvu kahanemist.

"Tegelikult on nii, et ehituse ja mööblimüügi langus käivad käsikäes," ütles Romanainen. "Asko ja Sotka kauplustel on see aasta väga hea olnud ning müük on kasvanud," märkis ta. "Järgmisel aastal on mööblituru kasv siiski väiksem," tõdes ta.

"Online-konkurentsi ma eriti ei usu, sest jõukamad inimesed tahavad enne ostmist mööblit proovida ja katsuda," arvas Romanainen. "Usun, et jaekaubandus jääb," lausus ta.

Hetkel kuum