Katrin Rohtla • 17. detsember 2007 kell 22:00

Turundajad: parim tegu oli Ha nsapanga 'Laena mõistlikult'

Äripäev ja Best Marketing palusid 20 turundus- ja reklaamiinimesel nimetada tänavune säravaim turundustegu. Enam märkisid turundusjuhid ära ka Elioni digitelevisiooni lansseerimise, Saku Õlletehase uut brändi ja Kalev Meedia turuletuleku. Veidi vähem nimetati Tele2 ja Bauhofi brändiuuendust ning EMT parima leviala ja innovaatilisust rõhutavaid kampaaniaid. Küsitluses osales 20 turundusjuhti.

Siiski ei suutnud paljud turundusjuhid üht säravaimat kampaaniat esile tuua. Ka reklaamiagentuuri Tank tegevjuht Joel Volkov tunnistab, et midagi uuenduslikku ei toimunud.

"2007 oli üks magedamaid aastaid Eesti turunduse ajaloos," on ta kriitiline. Tema sõnul tuleb sel aastal väärtustada filigraanseid mõtteid, mitte järjepidevuse hoidmist, sest seda oli liiga lihtne teha.

Hansapanga kevadel korraldatud kampaania laenamise ohjamiseks oli omamoodi sotsiaalkampaania, millega nutikalt reageeriti laenude ümber tekkinud paanikale. "Minu arvates vahetas pank õigel ajal aktiivse pakkuja rolli nõustaja rolli vastu. Sel moel pakuti klientidele just seda, mida nad ootasid - usaldust. Samal ajal eristuti selgelt konkurentidest," võttis Tele2 turundusdirektor Kristjan Seema kokku.

Ka Hansapanga turundusdirektor Tiiu Tälli ise peab kampaaniat õnnestunuks, sest sõnum, mille väljatöötamise ja lihvimisega sai palju vaeva nähtud, jõudis sellisena, nagu mõeldud, ka kohale. Kampaania maksis 500 000 krooni.

Elioni digitelevisiooni reklaamid tõid rahvasuhu väljendid "ulme" ja "sheeri kama". Kui Starman investeeris mullu ZuumTV turuletoomisse neli miljonit krooni, siis Elion digi-TV lansseerimisse 1,5 miljonit. Praeguseks on Elionil 57 000 digitelevisiooni klienti, Starmanil on neid 6500.

Kevadel muutis logo ja korporatiivset identiteeti Saku Õlletehas. Uueks tunnuslauseks sai "Värskendav kogemus", mis vahetas välja õlletehase vana slogan'i "Midagi enamat kui lihtsalt õlu" ja ühtlasi laieneb ka siidri, long dring'i, vee jt jookide turule.

"Saku uuele korporatiivsele identiteedile üleminek oli üllatavalt sujuv ja positiivne tegu, arvestades õlleturul toimuvaid heitlusi," nentis Premia Tallinna Külmhoone turundusdirektor Katre Kõvask.

Turundusjuhtidele jäi silma ka Kalev Meedia koloriitne ja hulljulge turuletulek.

"Huvitav on näha, kuidas suudab seni üle kahesaja aasta kondiitritööstuses Eesti kõige tuntuma kaubamärgi tiitli väljateeninud Kalev end kehtestada meedia valdkonnas," on Baltika turundusdirektor Anu-Mall Naarits ootusärev.

Ka paljud turundusjuhid tunnistasid, et ehkki uudisteportaali punavalge massimeedia kampaania silma jäi, ei ole see veel portaali avama pannud.

Maikuus võttis Tele2 koos teiste 22 riigis tegutsevate Tele2 firmadega kasutusele uue korporatiivse identiteedi. Mahuka reklaamitegevusega jäi see aasta jooksul paljudele silma.

Tänavu saab luua lausa omaette kategooria - uute ajakirjade turuletoomine. Oktoobrikuus terve Tallinna kesklinna jänesekõrvadega palistanud Playboy müüs esimest numbrit üle 20 000 eksemplari ja loodab aasta lõpuks teenida kaks miljonit krooni reklaamiraha.

Siiski ei ole tellijate arv nii suur, nagu Playboy tegevjuht Andre Lindvest oktoobris ennustas - 5000 asemel loodab ta aasta lõpuks leida 3000 tellijat.

Novembris tuli kahemiljonilise turunduskampaaniaga turule Marie Claire. Esimese numbri tiraaž oli 36 000 ja enne turunduskampaaniat oli ajakirjal juba 5000 tellijat. Reklaami müüdi esimesse numbrisse 1,3 miljoni krooni eest.

Vaid paar nädalat hiljem vallutas tänavad plakat sõnumiga "Mul on teine" ja naisteajakiri Lilit oli kohal. Lilit üllatab reklaamihindadega, näiteks terve lehekülje suuruse reklaami võib saada 4000 krooni eest.

"Kuna oleme uus tulija, peame end tõestama. Kui ajakiri lugejauuringutes kõrgetele kohtadele on jõudnud, tõstame ka hinda," selgitas taktikat I&L Publishingi tegevjuht Jaanika Käärst. Liliti eesmärgiks on tänavu ilmuva kahe numbriga teenida 300 000 krooni reklaamiraha.

Novembris üllatas ka Rimi, kes hakkas välja andma tasulist ajakirja Toit ja Trend.

Veel sügisel unistas reklaamiagentuuri Taevas Ogilvy tegevjuht Rein Iida: "Kui seni on kinnisvara reklaamijad oma plakatiga lähima teeotsani jõudnud, siis nüüd võiks vahetada ebahuvitavate visuaalsete omadustega kinnisvaramaaklerite näolapid argumenteeritud müügikuulutuste vastu."

Praeguseks on kinnisvarasektoris rasked ajad ja reklaamid muutunud.

"Kinnisvarafirmade turundustegevust 180kraadise pöörde teinud turusituatsioonis võiks nimetada lausa üheks selle aasta turundusteoks," arvas Baltika turundusdirektor Anu-Mall Naarits.

Tema hinnangul on kinnisvarafirmad pöördumas tootekeskselt turunduselt kliendikesksele turundusele. Ehkki esialgu on veel lähtutud sellest, kuidas olemasolev toode kiiremini maha müüa, ja pandud suurt rõhku erinevatele müügitoetustegevustele. Nii on kinnisvaras sagedased loosimised ja köögimööbli, auto ja sulase pakkumised, aga ka hinnalangused.

Naarits loodab, et järgmises astmes jõutakse ka selleni, et juba tootearenduses lähtutakse potentsiaalse sihtgrupi vajadustest, mis eeldatavasti peaks vähendama promotsioonidele kuluvat auru.

"Minu arvates on kinnisvaraturunduse kannapööre hea näide ja signaal kõikide nende ettevõtete jaoks, keda jahtuma hakkav majandus veel teisiti mõtlema pole pannud," lisas Naarits.

Fotod: Maris Ojasuu, Veiko Tõkman, Andras Kralla, Andres Haabu, firmad

Hetkel kuum