Pille Rõivas • 3 jaanuar 2008

Valgus, aroomid ja värvid turgutavad vaimu

Hooajaline depressioon tähendab rasket hommikust ärkamist, tööviljakuse langust aga ka suurenenud magusa-isu ja kehakaalu tõusu. Masendusele otsitakse tihti ravi antidepressantidest, kuid kaaluda võiks ka alternatiivmeetodit - valgusteraapiat.

Seda mõistetakse kui vähesest päevavalgusest põhjustatud talvemasenduse ravi, kuid see on tõhus abivahend ka mittenakkavate nahahaiguste puhul.

Valgusravi pakuvad peamiselt sanatooriumid ja tervisekeskused. Valgusravi meditsiinilisel otstarbel leiab helaariumitest.

Dr Anu Järv Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikust soovitab valgusteraapiat peamiselt hommikuseks ajaks, näiteks kell 7-14 päevase ravikuurina. Sobivad ka lõunane ja õhtune aeg, kuid pärast kella kaheksat õhtul valguslambi ees istumine võib vähendada uneaega.

Teraapias istutakse lambi eest 15-30 minutit, samaaegselt võib lugeda ja kuulata muusikat. Korra minuti jooksul tuleks vaadata ka valguse suunas, sest valgus toimib silma võrkkesta kaudu. Sümptomite vähenemist on märgata juba viie päeva jooksul ning seansse võib korrata iga 1-2 kuu tagant. Erk päevavalgus ei anna nahale päevitust, kuid vahel võivad kõrvaltoimeteks olla silmade ärritusnähud. Kui nahk on allergiline valgusele, tuleks nõu pidada arstiga.

Värviteraapia kuulub alternatiivmeditsiini hulka, kasutades värve ja valgust, et parandada inimese emotsionaalset, füüsilist ja psüühilist tasakaalu. Värviteraapia sobib kõige paremini neurootiliste vaevuste leevendamiseks - näiteks unetus, hirm ja kartus, mis tavaliselt kaovad valgusimpulsside mõjul. Aitab ka migreeni, maohaavade ja lihaskrampide puhul.

Värviteraapia on lai mõiste - rahva- ja loodusmeditsiin pakub rohkelt võimalusi värviravi kasutamiseks alates oma kodu kujundamisest, lõpetades värvilise valguse koondamisega haigele kohale. Värvide abil on võimalik mõjutada inimese energiakeskusi. Meeles tuleb pidada, et värvide kohta ei saa teha üldistusi - värvid mõjuvad inimestele erinevalt. Seega, värvi mõju psüühikale sõltub kogemustest, hoiakutest ja hinnangutest.

Exootika ilusalong Võrus pakub võimalust võtta värviteraapiat infrapunakabiinides. Sellega on ühendatud positiivne värvide mõju inimkehale ja infrapunasauna plussid. Salongi juhataja Heilika Laari sõnul saab infrapunasaunas olla korraga kaks inimest. Seansi ajal põlevad vaheldumisi neli värvitooni, kuid saab valida vastavalt soovile ka vaid mõned värvid. Igal värvil on oma tervistav omadus. Värviteraapilist infrapunasauna võib külastada kolm korda nädalas. Exootika ilusalong on sellist teenust pakkunud natukene üle aasta ning Laari arvates on see Eestis veel vähe levinud.

Aroomiteraapia on väga vanade traditsioonidega eeterlike õlidega ravimise ja tervendamise kunst. Taimedest saadud eeterlikud aromaatsed õlid tervendavad inimese keha ja meelt.

Aromaatsete õlidega massaaž aitab kehal ja meelel lõdvestuda - lõhn stimuleerib meelt ja keha ja samaaegselt tehtav massaaž vähendab lihaspinget. Aroomiteraapiat kasutatakse näiteks haigusi ennetava protseduurina, tasakaalustatakse keha energiakeskusi ja korrigeeritakse keha ja meele häireid. Samuti on see kasutusel taastusravis traumade, armide, verevalumite, paistetuste ning lümfi- ja vereringehäirete korral. Ka iluravis leiab aroomiteraapia oma koha erinevate nahatüüpide hoolduses, nahahaiguste profülaktikas ja ravis.

Aurea Massaažistuudio pakub poolteist tundi kestvat aroomiteraapiat. Aroomiõli saab klient omal soovil valida ning massöör masseerib vajutustega keha ja töötab samal ajal tšakratega, vabastades lihas- ja närvipingeid.

Hetkel kuum