Romet Kreek • 8. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Karuturg võib tuua sisse

Ajal, mil aktsiaturgudel on liikumise suund allapoole nii peamiste indeksite kui ka üksikaktsiate osas nii siin kui ka sealpool Suurt Lompi, on paslik märkida, et üldise languse vastu leidub rohtu.

USA börsidel kaubeldavad fondid on juba üldlevinud, kuid leidub ka vahend enda kaitseks langeva turu vastu, võimalus ise selle pealt teenida.

Selleks võimaluseks on äraspidised fondid, mille osak liigub tema aluseks oleva indeksi suhtes vastassuunas. Kui indeks langeb ühe protsendi, tõuseb fondiosaku hind ühe protsendi võrra. Ei mingit keerukat lühikeseks müüki, futuure või optsioonitehinguid.

Veelgi vahvam leiutis on ultraäraspidine fond, kus indeksi üheprotsendise languse korral fondiosak kerkib kaks protsenti. Milleks see on hea? Oletame, et investor on investeerinud laiemalt USA aktsiaturule. Sellisel juhul võiks leida abi S&P 500 indeksi suhtes vastassuunas liikuvast ultraäraspidisest fondist (USAs sümbol SDS või RSW), mis liigub topeltulatuses vastassuunas. Näiteks on trendepüüdval investoril nägemus, et mõnel kuul aktsiaturg langeb. Investoril on 100 000 krooni eest USA aktsiafondi, kuid müüa ta seda ühel või teisel põhjusel ei taha. Samas aga soovib ta end languse vastu kaitsta. Näiteks tänu ultraäraspidisele fondile saab ta viimase osakut osta 50 000 krooni eest, mis peaks ära neutraliseerima 100 000 krooni väärtuses fondiosakute langusohtu.

Mõni spekulant võib aga näha selles korraliku relva oma arsenali, et languse pealt teenida.

Siin varitseb aga oht. Kui languse nägemus osutub valeks ja indeks hoopis tõuseb näiteks protsendi võrra, kukub ultraäraspidise fondiosak kaks protsenti. Eeldades, et pikaajaliselt peaks aktsiaturgude tootlus olema positiivne, ei maksaks sellisesse kraami liigselt armuda.

Ultraäraspidiste fondide valik on päris lai. Esindatud on USA olulisemate sektorite Dow Jonesi indeksid, näiteks kinnisvara (SRS), nafta- ja gaasitootjad (DUG), finantssektor (SKF) jne. Dow Jonesi tööstuskeskmise vastu leiab kaitset DXD abil, Nasdaq-100 indeksi vastu QID.

Väljapoole USAd investeerijal on selles vallas kitsad võimalused. Arenevate turgude MSCI indeksi topelttugevalt vastassuunas liikuv fondi leiab sümboli alt EEV. Suuremate Hiina ettevõtete aktsiatest koosneva FTSE/Xinhua China 25 indeksile liigub topelt vastu FXP. Jaapani aktsiaturule liigub vastu EWV.

Ostu üle mõtiskledes otsige rohkem infot, näiteks www.proshares.com/funds võiks olla üheks stardikohaks. Inglise keeles nimetatakse sellist toodet UltraShort ETFideks. Kui sobib, võite proovida.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt