Eleri Lopp • 8 jaanuar 2008

Kiirelt soojenev puhur õliradiaatorist kulukam

"Kindlasti aga ei soovita paigutada õliradiaatorit duši- või kraanikausi lähedale," hoiatab ehitusmaterjalide kaupluse K-rautakesko tootejuht Toomas Karuks. Veepritsmed on õliradiaatorile kahjulikud.

Siiski - kui õliradiaatorit saab veel tinglikult kasutada ka niisketes ruumides, siis lahtiseid õhuläbivoolu põhimõttel töötavaid soojapuhureid ei või kuivadest ruumidest üldse välja viia.

Kui oluline on ruumi temperatuuri vastavalt vajadusele muuta, tuleks soetada reguleeritava võimsusega kütteseade. Paremad tooted on üldjuhul varustatud termostaadi ja võimsuse astmelise regulaatoriga.

Tööriistakeskuste keti haldaja ASi Mecro tootejuht Mate Päärsoo peab õliradiaatorit soojapuhurist ökonoomsemaks ja ka tervislikumaks. "Soojapuhur tekitab müra ja keerutab tolmu ning kuivatab õhku. Rusikareegel on, et kui kasutada soojaallikat, siis pigem radiaatorit," tõdeb Päärsoo, kes parema meelega üldse hoiduks puhuri kojuostmisest. Puhurit kasutakse tema sõnul tööstuslikult, garaažis või suvilas, kui on kiiresti sooja vaja. "Igal juhul on radiaator tervisele parem," lisas Päärsoo.

Karuksi sõnul muudab õliradiaatori ökonoomseks hea reguleeritavus ja veetops, millega on võimalik õhuniiskust reguleerida. "Peale selle on võimsus astmeliselt reguleeritav ja selle termostaat tagab püsiva õhutemperatuuri," toob Karuks välja.

Koguhinna - ostuhinna ja kasutuskulude - poolest tundub õliradiaator olevat puhurist odavam.

"Õliradiaatori soojus on koguhinna poolest soodsam, sest soojapuhuril kulub lisaenergiat ventilaatori ringiajamiseks," tunnistab ta.

Soojapuhur on maksumuse poolest elektriradiaatoritest odavam. "Kuigi soojapuhur teeb rohkem müra ja tarbib rohkem elektrit, on ta kõige odavam kütteseade," selgitab Karuks puhuri eeliseid. Õliradiaatori ja hõõgniitidega elektriradiaatoriga võrreldes suudab puhur kütta ruumi soojaks väga kiiresti.

Õliradiaatori suureks puuduseks võib nimetada aeglast kuumenemist.

Olen kasutanud nii soojapuhurit kui ka õliradiaatorit. Praegu kasutan elektrikonvektorit. Puhur kütab küll ruumi vajadusel ruttu soojaks, kuid mõnel inimesel põhjustab puhuriga samas ruumis olemine hingamisteede haigusi.

Õliradiaator ja konvektor kütavad ruumi sarnasel põhimõttel nagu tavapärased akna all olevad keskkütte radiaatorid ega põhjusta allergiaid.

Õliradiaatori peamiseks miinuseks on aga selle kaal. Võrreldes konvektori ja puhuriga on seda ruumides märksa keerulisem ümber paigutada. Neil põhjustel olengi loobunud õliradiaatori ning puhuri kasutamisest konvektori kasuks.

Hetkel kuum