Jaanus Tamkivi: ära rabele ja raha tuleb

Kerttu Ruus 11. jaanuar 2008, 07:58

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi portfell
on teeninud aastas keskmiselt tubli viiendiku tootlust. Minister on sellega
rahul, sest päris kõrget tootlust suudavad tema arvates teenida vaid
kaasasündinud ande ja vaistuga investorid.

Jaanus Tamkivi alustas investeerimist 2003. aastal Hansapanga aktsiatesse paigutatud 70 000 krooniga. Nagu praegu kõik teavad, poleks värske investor suutnud leida innustavamat katsejänest. Selleks ajaks kui Hansapank kaks aastat hiljem börsilt lahkus, oli Tamkivi võit juba teise saja tuhande sees. "Mu ainuke mure oli selles, et ma Hansa aktsiat nii vähe ostsin," tõdeb Tamkivi. "Aktsia pani nagu traktor mäkke, kindlalt ja sirgelt."

See metafoor ei tundu tegelikult liialdusena ka kogu Tamkivi investeerimiskogemuse kirjeldamisel. Tema portfelli keskmine tootlus aastas on olnud 20 protsenti, miinusega pole tulnud midagi müüa. 70 000 krooniga alustanud portfelli tänase suuruse kohta sõnab omanik: "Ütleme nii, et paari miljonit veel ei ole." Sportauto võib-olla mitte, aga traktor kindlasti.

Tänaseks on Tamkivi üksikaktsiatest peaaegu loobunud ning läinud üle fondidele. See on rahulikum, eriti ministriametis. Ise nädalas pool tundi oma portfellile pühendav Tamkivi eelistab, et igapäevaselt mässab keegi teine. Ainuke kaebus ministrilt: "Mõned fondihaldurid on liiga ahned."

Tamkivi investeerimispiirkondadeks on Venemaa, Kesk-Aasia, Hiina - sellised paigad, kus kasvuvõimalused suured. Lääne-Euroopasse investoril erilist usku pole ja ka Ida-Euroopat ta enam juurde ei osta. Selle asemel keskendub Tamkivi näiteks Hiinale, kus börsid kerkivad tema veendumusel 150protsendilises tempos veel neli-viis aastat.

Üksikaktsiatest on keskkonnaministri portfellis Baltika, Arco Vara ja Eesti Ekspress - kõik Eesti aktsiad. "Patriotism pole börsil just kõige parem nõuandja, aga ta ikka mõjutab," sõnab minister.

Sa võid ju majandustulemused läbi lugeda, aga ega protsessi ikka ei õnnestu juhtida," nendib minister. Hea näide on Baltika - majandustulemused on head, juhtkond sama, aga aktsia ikka langeb. Jaanus Tamkivi ise loebki enda kursis hoidmiseks pigem uudiseid kui aastaaruandeid.

Tamkivi nõuanne väikeaktsionärile on sama, mida võiks anda ootamatult uppumisohtu või karuga vastakuti sattunud inimesele: ära hakka rabelema, sest siis kaotad. "Väga lühikeses perspektiivis on ikka nii, et väikeaktsionäride nahad kooritakse," leiab minister. "Professionaalidega ei saa võistelda."


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. January 2008, 07:57
Otsi:

Ava täpsem otsing