Antarktikas avastati jää alla maetud vulkaan

22. jaanuar 2008, 18:38

Teadlased leidsid Antarktise lääneosa katva
jääkilbi alt tegevvulkaani, mille süüks võib ilmselt lugeda osa Antarktise
jääkilbi kiirenevast kadumisest.

Viimane vulkaanipurse toimus 2300 aasta eest, kuid ajakirjas Nature Geosciences avaldatud artiklis kirjutavad teadlased, et vulkaani ei saa lugeda kustunute hulka.

„Me usume, et tegemist oli viimase 10 000 aasta võimsaima vulkaanipurskega Antarktikas,” ütles uurimuse kaasautor liustikeuurija Hugh Corr. Vulkaanipurse tekitas jääkilpi augu, mille läbi vulkaanilisest tuhast ja gaasidest purskepilv tõusis kuni 12 kilomeetri kõrgusele atmosfääri, kirjutas Live Science.

Uurimuses osalenud liustikeuurija David Vaughani arvates võib vulkaanipurse selgitada, miks voolavad Lääne-Antarktist katva liustiku mõned sektorid kiiresti merre. Viimaste kümnendite jooksul on vulkaani lähedal olev liustikuosa voolanud kiirenevalt ookeani suunas. Teadlaste arvates võib selle põhjuseks olla vulkaanist eraldunud kuumus, mis sulatab jää alumist kihti ning loob sellega libeda pinna, mida mööda on liustikul märksa kergem allapoole libiseda.

Siiski ei saa Antarktise jääkilbi massi vähenemist kirjutada ainult vulkaani arvele. „Suurem osa sellest protsessist on põhjustanud ilmselt globaalse soojenemise tõttu soojemaks muutunud merevesi,” ütles Vaughan.

Corr ja Vaughan kasutasid vulkaani asukoha kindlaksmääramiseks georadarit. Lisaks leidsid nad jää seest ulatusliku vulkaanilise tuha kihi, mis oli nii paks, et aeti algul aluspõhjaga segi.

„Liustiku alt vulkaani leidmine on juba iseenesest tähelepanuväärne avastus,” ütles Corr. „Kuid lisaks on võimalik määrata ka vulkaanipurske toimumise aeg, võimsus ning kaardistada ala, kuhu langes vulkaanist väljapaisatud kivimid ja tuhk.”

Georadarit on Antarktikas kasutatud ka liustikusiseste järvede otsimiseks. Osa teadlasi on arvamusel, et ka Gröönimaa jääkilbi kiires sulamises võib oma roll olla mõnel liustikualusel vulkaanil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. June 2008, 10:18
Otsi:

Ava täpsem otsing