Antarktikas lokkab hiiglaslik senitundmatu mereelu VIDEO

20. veebruar 2008, 16:19

Austraalia teadlased avastasid Antarktika
lähistelt ookeani süvavetest tõelise imedemaa, kus elavad hiiglaslikud
mereelukad - supitaldriku suurused mereämblikud ja kuue meetri pikkuste
kombitsatega meduusid.

Suured ussid ja koorikloomad filmiti üles ookeanipõhjas umbes 1,6 kilomeetri sügavusel. Paljusid elukaid polnud võimalik määrata ning mitmed neist on saadetud laboritesse, kus need klassifitseeritakse ilmselt uute liikidena, kirjutas The Guardian.

Uurimislaeval Aurora Australis töötanud uurimisrühma juht Martin Riddle ütles, et merepõhjas filmitud kaadrid on tõesti hämmastavad. Antarktika lähedastes vetes on üsna levinud, et mereelukate mõõtmed on suured, paljud neist elavad pimeduses ning neil on seetõttu suured silmad. Mõnes kohas oli terve merepõhi kaetud elustikuga. Samas oli merepõhjas jälgi ka sellest, kuidas jäämäed on põhja kriipinud.

Mereretk oli osa rahvusvahelisest projektist, mille eesmärk oli kaardistada elu Antarktika lähedas ookeanis, samuti püüti jälgida globaalse kliimasoojenemise mõjusid ja muid keskkonnamuutusi Antarktika vetes.

Lisaks Aurora Australisele olid kohal veel Prantsuse laev L’Astrolabe ning Jaapani Umitaka Maru. Jaanuaris Austraaliasse tagasi jõudnud laevad on täis mitmesuguseid näiteid mereelustikust, mille abil loodetakse saada selgust ka selle kohta, kuidas süsinikdioksiidi taseme tõus maakera atmosfääris on muutnud ookeanivee happelisemaks. Just see happelisus võib teadlaste hinnangul saada takistuseks paljudele liikidele, kes peavad endale kasvatama kaltsiumist skeletid.

Riddle’i sõnul võivad hapestumise mõjud ilmneda esmalt just Antarktika lähedal külmades süvavetes. „Nägime seal lõputuid koralliaedu, mis võivad happelises ookeanis kaduda,” ütles ta.
Osa elustikust oli nii õrn, et see oli võimalik vaid üles filmida. Uurimiseks proove kaasa võtta ei saanud.

Vaata Reutersi videot!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. June 2008, 10:18
Otsi:

Ava täpsem otsing