Piret Reiljan • 22. jaanuar 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Poole aasta jooksul tõotab börsipaanika jätkuda

"Poole aasta kuni aasta perspektiivis hakkab maailma börsidel tekkima palju eristumist. Osa turge taastub ja püsib päris tugevana, mõni isegi tõuseb ja ülejäänud nõrgenevad," sõnas SEB Eesti Ühispanga aktsiaturgude divisjoni direktor Sten Sumberg.

Suprema juhatuse esimehe Peeter Saksi sõnul sõltub Eesti ja teiste Balti riikide aktsiaturu käekäik esmalt maailmamajandusest ja see omakorda peamiselt USA-st. "Sealt saab kõik alguse ja peab saama ka lõpu," märkis Saks.

"USA turg saab ehk lühiajaliselt tõusta, aga praegune aasta saab seal olema närviline ja tervikuna ei pruugi kasv märkimisväärne tulla," ei olnud Sumberg omakorda eriti optimistlik.

"Kuni poole aasta prognoosi ei julge mina anda. Usun, et maailmamajandus kasvab jätkuvalt ja 3-5 aasta perspektiivis on tulevik roosiline," ütles ettevõtja ja Eesti Investorite Liidu juhatuse liige Heldur Meerits. Ta lisas, et Eestit ja lõunanaabreid on oluliselt raskem prognoosida kui maailma tervikuna.

"Kui USAs lõpuks selgub, kui hull nende rämpsvõlakirjade probleem on, ja lastakse nõrgematel lülidel pankrotti minna, siis elatakse seal rõõmsalt edasi ja turg kosub. Eesti makromajanduslik kompott eesotsas tööjõuküsimustega võib aga üsna kehva tulemusega lõppeda," rääkis Meerits.

Analüütikud toonitasid, et pärast maailmaturgude stabiliseerumist sõltub Eesti aktsiaturu käekäik meie makronäitajatest. "Kui praegu on investorite hulgas põhiteema inflatsioon, siis poole aasta pärast võib see olla hoopis majanduse liiga järsk ja valuline jahtumine," märkis Sumberg.

Juba tänastes aktsiahindades on analüütikute sõnul arvestatud mitte enam 3-4 protsendise, vaid nullilähedase majanduskasvuga.

"Senised ametlikud majanduskasvu prognoosid kõiguvad 4-6 protsendi vahel, kuid turu liikumise järgi paistab, et reaalselt ollakse tunduvalt negatiivsemad," sõnas Hansabank Marketsi analüütik Sander Danil. Kui pessimistlikuks voolitud ootused tulevikus usalduslikult ümber lükatakse, võivad aktsiahinnad analüütikute sõnul taas üles kihutada.

Odava raha toel neli aastat kestnud globaalse börsipeo rikkuja ujus nähtavamalt USA kinnisvarahindade languse tõttu välja eelmise aasta märtsi keskel, mil USA suuruselt teine rämpslaenude andja New Century Financial avaldas, et ei suuda võlausaldajatele raha tagasi maksta, kuna ettevõtte sularaha on lihtsalt otsas.

Krediidituru probleemide jahutamiseks alandaski Fed septembris baasintressi 5,25%-lt 4,75%le, mis sisendas murelikesse investoritesse optimismi. Lisaks suunasid keskpangad krediiditurule likviidsuse säilitamiseks hiigelsummasid. 9. oktoobril jõudis USA laiapõhjaline aktsiaindeks S&P 500 rekordtaseme ehk 1565,15 punktini. 6. veebruaril enneolematu 1043 punktini jõudnud OMXT lõpetas sama päeva aga 870 punktil. Jutud Baltimaade halvenevast makrokeskkonnast vedasid OMXT aasta lõpuks siiski 13%-lisse miinusesse. S&P 500 lõpetas aasta 4protsendilises plussis.

Teadmata koledusastmega krediiditurutont hõljub endiselt õhus ja kartus USA majanduskasvu aeglustumise pärast on asendunud murega võimalikust majanduslangusest. Investorite usk krediidikriisist ülesaamisse sumbub. Isegi Fedi eilne terav baasintressimäära kärpimine 3,5%-ni ei näi investoreid väga mõjutavat - S&P 500 avanes üle 3protsendilises miinuses, 1272 punktil, olles aasta algusest kaotanud 13%. Tallinna börsipeegel OMXT lõpetas eile aga 638 punktil ehk aasta algusega võrreldes 14%-lises miinuses.

Minu aktsiaportfell on pikaajaline investeering, vaatan seda 5-10 aasta perspektiivis. Seda, kuidas aktsiahinnad praegu langevad, vaatan rahuliku pilguga. Praegu on elu nagu sinusoid - liigub üles ja alla. Ma ei näe mingit katastroofi, alati peab olema optimistlik. Teistel väikeinvestoritel soovitan rahulikult oodata ja neil, kellel on vaba raha, tuleks just osta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt