Salakaubavedajate karistused on uuest aastast karmimad

23. jaanuar 2008, 12:11

Sellest aastast on salakaubavedajate
rahalised karistused oluliselt karmimad, kuna trahvisummale lisandub nüüd ka
aktsiisimaks.

Riigikogu rahanduskomisjoni eestvedamisel sündinud seadusemuudatuse kohaselt peavad salakaubavedajad tasuma alates 1. jaanuarist 2008 lisaks trahvile ka konfiskeeritud salakaubalt arvutatud aktsiisimaksu.

Maksu- ja tolliameti tollikontrolli osakonna juhataja Urmas Järgi sõnul on uuest aastast jõustunud seadusemuudatuse peamine eesmärk salakaubavedajate majanduslike riskide märkimisväärne suurendamine, mis vähendab salakaubavedusid ja annab tugeva hoobi organiseeritud kuritegevusele.

"Eesti on Euroopa Liidu piiriala, mistõttu peame väga hoolega jälgima, et meie seadused aitaksid maksimaalselt salakaubandust piirata. Muudetud aktsiisiseadus tõstab oluliselt seniseid salakaubandusega tegelemise riske," märkis Järg.

Konfiskeeritud salakaup on maksustatud aktsiisiga ka teistes Euroopa Liidu liikmesriikides, näiteks Saksamaal, Rootsis, Soomes, Lätis ja Leedus. Eestis on senise kohtupraktika järgi enamus salakaubitsejaid pääsenud rahatrahvi ning kaupade konfiskeerimisega, mis ei ole toiminud niivõrd tugeva reguleeriva meetmena.

Näiteks tõi maksu-ja tolliamet kohtupraktika juhtumi, kus tabatud illegaalselt alkoholilt arvutati aktsiis ca 1,22 miljonit krooni, kuid karistuseks määrati trahv 4500 krooni ja tingimisi vangistus. Salaviina ja -tubaka sissevedaja ei ole Eestis pidanud siiani maksmata aktsiisimakse riigile hüvitama ja kasutusel on olnud vaid trahvid. Nüüdsest peaks sama juhtumi puhul salakaubavedajad maksma lisaks 4500 kroonisele trahvile ka 1,22 miljonit aktsiisimaksu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. January 2008, 12:11
Otsi:

Ava täpsem otsing