Uuring: Euroopa Liidu maks tekitaks ebavõrdsust

Hille Tressum 24. jaanuar 2008, 09:47

Saksamaa rahandusministeeriumi tellitud
uuringust ELi eelarve rahastamise lihtsustamiseks plaanitud ELi maksu kohta
selgus, et see tekitaks euroliidu kodanike vahel suurt ebavõrdsust ja selle
rakendamine osutuks keeruliseks, vahendas postimees.ee.

Mannheimis tegutsev Euroopa Majandusuuringute Keskus (ZEW) teatas, et mõned esitatud pooltargumendid ELi maksu kohta on tõsiselt vigased.

Uuring, mis avaldati 18. jaanuaril, analüüsis erinevate maksude, teiste seas käibemaksu, süsinikdioksiidimaksu, üksikisiku tulumaksu jpt mõju Euroopa Liidu eelarvele. Uuring leiab, et ELi maksu puhul lõpuks toimuv jaotus kaldub oluliselt ja enamikus osas lausa dramaatiliselt kõrvale vastava riigi tegelikust rikkusest.

Tutvustatud käibemaksu süsteem tähendaks näiteks seda, et Küpros peaks maksma pea 70 protsenti rohkem kui siis, kui jaotus baseerub rahvuslikul kogutulul. Ka Malta peaks maksma 60 protsenti enam, samas kui Taani maksaks jälle samade tingimuste puhul 20 protsenti vähem.

Uuring lähtub Euroopa Komisjoni mullu algatatud avalikust diskussioonist, kuidas reformida ELi eelarvet, mis on viimastel aastatel sattunud märkimisväärse kriitika alla. Põhjuseks põllumajandusele kulutatud hiigelsummad, mida nähakse rahaloopimisena, sest suures osas lähevad need kõrge sissetulekuga liikmesriikidesse.

Euroopa Komisjoni raport vastaval teemal peaks valmima kas 2008. aasta lõpus või 2009. aasta algul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. January 2008, 09:47
Otsi:

Ava täpsem otsing