Katre Pilvinski • 30. jaanuar 2008
Jaga lugu:

Starman jonnib autorikaitsega

Starmani kommunikatsioonijuht Timo Hartikainen ütles, et nad pole lõpetanud koostööd Eesti autoriõiguste kaitse organisatsiooniga, küll aga on keeldunud kontrollimata failide kustutamisest.

"Järgime täpselt koostöölepingut ning kustutame FTP-serverist autoriõiguste kaitse organisatsiooni kontrollitud ja piraatkoopiateks tunnistatud failid," rääkis Hartikainen.

"Küll aga oleme keeldunud kontrollimata failide kustutamisest, kuna ilmnesid juhtumid, kus kustutasime Eesti autoriõiguste kaitse organisatsiooni nõudmisel ekslikult kliendi faili, kus polnud piraatsisu," tõdes ta.

Hartikainen ütles, et failide kontrollimine ja piraatkoopiateks tunnistamine peab olema autoriõiguste kaitse organisatsiooni, mitte aga internetiteenuse pakkuja töö.

Kõiki internetiteenuse pakkujaid ei ole tema Hartikaineni koheldud võrdselt. "Näiteks on see organisatsioon olnud täiesti teovõimetu piraatluse vastu võitlemisel konkureeriva teenusepakkuja STV serverites," rääkis ta.

Autoriõiguste kaitse organisatsiooni tegevdirektori Erik Mandre sõnul levitatakse börsiettevõte Starmani FTP-serveri kaudu massiliselt piraatkoopiaid ning seejuures ei võta ettevõte midagi selle vastu ette. "Vaatamata sellele, et autoriõiguste kaitsega tegelevate organisatsioonide ja Starmani vahel on juba 2001. aastast alates sõlmitud koostööleping tõkestamaks autoriõiguse rikkumisi internetis, on Starman nüüdseks loobunud koostööst," lausus Mandre. "Ilmselt hakkas nende FTP-server kaotama klientide seas oma atraktiivsust."

Business Software Alliance'i esindaja Kaido Uduste sõnul peaksid FTP-serverites lokkava piraatluse vastu võitlema internetiteenuse pakkujad ühiselt. "Olukorras, kus mõned internetiteenuse pakkujad tegelevad ebaseaduslike failide blokeerimise ja kustutamisega ning teised taas mitte, on probleemi lahendamine suhteliselt komplitseeritud - sellisel juhul vahetatakse lihtsalt teenusepakkujat," lausus Uduste.

Elion alustas FTP-serveri toru.hot.ee teenuse järkjärgulist piiramist eelmisel aastal ning 1. veebruaril suletakse server täielikult. Elioni sisuteenuste juhi Paul-Kristjan Lilje sõnul on avalikud FTP-serverid oma aja ära elanud.

Euroopa Kohus otsustas teisipäeval, et ELi liikmete internetiteenuse pakkujad ei pea avalikustama ja jagama infot nende inimeste kohta, kes internetist autoriõigustega kaitstud materjale alla laadivad ja jagavad.

Euroopa Ühenduste Kohus nõustus Hispaania internetiteenusepakkuja Telefónicaga, et Euroopa määrusi järgides koostatud Hispaania seaduste kohaselt ei pea telekommunikatsioonifirmad andma välja internetikasutajate andmeid näiteks tsiviilhagides kasutamiseks, kirjutas EuObserver.

Kohtu otsuses seisab, et Euroopa Liidu nõuded ei kohusta liikmesriikidel autoriõiguste kaitses tsiviilmenetluse tarbeks anda välja isikuandmeid. Kohtuotsuse seletuse kohaselt ei tohi esmaseks seada autoriõiguste kaitset isikuandmete kaitse arvel.

Telefónica ning Hispaania muusikatööstuse ja kaubanduse liidu Promusicae vahelises hagis tehtud otsus on tagasilöök kogu Euroopa ja rahvusvahelisele muusikatööstusele.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas