Enn Heinsoo • 13 veebruar 2008

Idee olemas, aga jõudu napib?

Erinevus tavalistest ettevõtlusinkubaatoritest, muuhulgas ka Tallinna linnavalitsuse poolt rahastavatest inkubaatoritest seisneb tõsiasjas, et MicroLink aitab alustavaid ettevõtteid eelkõige IT-küsimustes.

Tavalistel inkubaatoritel on fookus rendipinna pakkumisel ja äriplaani koostamise nõustamisel, kuid MicroLinki inkubaatori juhi Märt Ridala sõnul on MicroLinki teenuse keskmes sisuline pool.

"Kontorit saame ka vajadusel rentida, kuid see on teisejärguline," selgitas Ridala.

Lisaks pakub MicroLink abi IT-infrastruktuuri serverite ja rakenduste ning IT-spetsialistide näol. IT-kogemus ja -nõustamine on olulisel kohal ning seda on Ridala arvates teistest inkubaatoritest raske leida.

Kes on äri lõplik omanik, sõltub Ridala selgitusel osapoolte huvist. Võimalik on teha rahaline kokkulepe, osalus jagada või minna kas või MicroLinki tööle. "See sõltub inkubeeritava soovidest," lisas Ridala.

Eriline on MicroLinki inkubaatori puhul ka see, et arendatav idee võiks olla suunatav välisturgudele. "See on üsna oluline kriteerium, mida ei pea püüdma esimesel sammul, kuid me ei taha näiteks Mustamäele üht arvutipoodi juurde luua," rääkis Ridala.

Üks praeguseks MicroLinki abiga arendatud ideid on e-advokaadi teenus, mille üks omanik Raiko Paas rääkis, et see portaal on suunatut ennekõike väiksema ja keskmise sissetulekuga õigusabi vajajale. Seni on portaalis küsitud just palju perekonnaõiguse-alaseid küsimusi, näiteks elatise, lapse kasvatuskorra, abielulahutuse ja abieluvaraõiguse kohta.

"MLi valisime välja esmalt seetõttu, et neil on IT-valdkonnas hea nimi ja samuti suur kogemus IT-projektide arendamisel ja propageerimisel. Senised kohtumised meie portaali arendamises on ka seda arusaama veenvalt kinnitanud," selgitas Paas.

Esimesest näitest tuleb välja oluline tõsiasi, et inkubeeritava ettevõtte peategevus ei pea olema IT, vaid tuumtegevus peab IT-le toetuma.

Näide IT-eesmärgilisest ideest on SOATi juhatuse liikme Peep Küngase projekt SOA (service-oriented architecture - toim.) Trader, mille eesmärk on luua globaalne andmeteenuste ökosüsteem. See koondab, töötleb ja ühendab andmeteenuseid ning kiirendab nende kasutuselevõttu.

Keskkond aitab teenusepakkujatel nende andmeteenuseid müüa, lihtsustab olemasolevate andmeteenuste liitmist ja rakendamist. Küngas alustas koostööd MicroLinkiga, kuna nemad nägid projektis potentsiaali ja olid nõus pühendunult koostööd tegema.

Hetkel kuum