Kosovo kuulutas välja iseseisvuse

17. veebruar 2008, 16:42

Täna erakorralisele istungile kogunenud
Kosovo parlament toetas üksmeelselt Serbiast lahkulöömist, lootes sulgeda
Jugoslaavia tükeldanud sõdade viimase peatüki rahumeelselt.

Kosovo iseseisvusdeklaratsiooni luges ette Kosovo peaminister Hashim Thaci, rõhutades, et Kosovo näol on tegemist erijuhtumiga, mis ei loo pretsedenti teiste separatistlike piirkondade jaoks, ning tänades USAd ja teisi lääneriike Kosovo iseseisvuspüüdluste toetamise eest.

Iseseisvuse väljakuulutamise poolt hääletasid kõik 109 parlamendisaadikut.

Uue riigi sündi on turvamas 16 000 NATO sõdurit. Euroopa Liit läkitab Kosovole oma riigi ülesehitamiseks appi 1900 politsei-, kohtu- ja tolliametnikku.

Pealinna Pristina peatänav Bill Clintoni bulvar on täis juubeldavaid ja kahepealise kotkaga punalippe lehvitavaid albaanlasi. Serblastega asustatud põhjaosas näitas BBC telekaamera tühje tänavaid ning noorukit, kes lubas relvaga vastu hakata „kui nad siia tulevad”.

Kosovo iseseisvust vastustav Serbia ähvardab majandusblokaadi ja diplomaatiliste sanktsioonidega.

Täna kordas Serbia peaminister Vojislav Kostunica, et "Kosovo on Serbia" ning et Belgrad ei tunnusta iseseisvat Kosovot. Kostunica kutsus serblasi üles korraldama rahumeelseid meeleavaldusi.

Venemaa hoiatab, et Kosovo iseseisvuse tunnustamine on rahvusvahelise õiguse rikkumine ning ohtlik pretsedent teistele separatistlikele liikumistele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. February 2008, 16:41
Otsi:

Ava täpsem otsing