Maksuamet: IV kvartalis maksti inimesele kuus välja 11 189 krooni

22. veebruar 2008, 12:43

Eelmise aasta IV kvartalis oli keskmine
väljamakse töötaja kohta Eestis 11 189 krooni, kogu aasta keskmine väljamakse
töötaja kohta oli 8831 krooni. Võrreldes 2006. aasta IV kvartaliga kasvas
keskmine väljamakse 20%. Kokku maksti neljandas kvartalis inimestele välja ligi
21 miljardit krooni.

2007. aasta viimase kolme kuu mediaanväljamakse oli 8917 krooni kuus, kogu aasta mediaanväljamakse oli 6898 krooni kuus ühe töötaja kohta. Keskmises väljamakse numbris sisalduvad palk ja muud tulumaksuga maksustatavad tulud.

Maksuameti andmed erinevad statistikaameti omadest, sest nad kasutavad erinevaid metoodikaid. Kolm peamist erinevust metoodikates on:

1. Tasuliigid – statistikaamet avaldab keskmist palka, mis sisaldab järgmisi aja- ja tükitöö tasu, puhkusetasu, mitterahaline ehk loonustasu, ebaregulaarsed preemiad ja lisatasud. Maksuamet ei avalda keskmist palka, vaid isiku kohta tehtud erinevaid väljamakseid, mis on seotud töösuhtega.

2. Ajaline nihe – statistikaameti andmed on tekkepõhised, maksuameti andmed kassapõhised. Näiteks augustis teenitud palk läheb SA arvestuse kohaselt augusti arvestusse, ent maksuameti arvestuses septembrisse, mil see välja makstakse.

3. Töötajate arv – osalise ja täistööajaga töötajate palga võrdlemiseks taandab statistikaamet töötajate arvu täistööajale, nt kaks poole koormusega töötajat arvestatakse ühena. Brutokuupalkade kogusumma jagatakse täistööajale taandatud töötajate keskmise arvuga.
Maksuamet võtab arvesse kõik isikud, kellele on tehtud väljamaksed, sõltumata, kas väljamakse on isikule tehtud täistööaja või osalise tööaja eest. Iga tööturul käinud isik on arvel sõltumata tööturul veedetud ajast (nt kas 1 kuud või 12 kuud). Deklareeritud väljamaksete kogusumma jagab maksuamet isikute arvuga, kelle väljamakseid on tehtud.

2007. aasta oktoobri, novembri ja detsembri jooksul füüsilistele isikutele tehtud väljamaksete summa oli kokku ligi 20,878 miljardit krooni ning seda maksti kokku 621 974 isikule, teatas maksu- ja tolliamet. Keskmine väljamakse ühe isiku kohta kuus oli seega 11 189 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. February 2008, 12:43
Otsi:

Ava täpsem otsing