RM: Savisaare väide on eksitav

Hille Tressum 26. veebruar 2008, 18:16

Rahandusministeeriumi sõnul oli
Keskerakonna fraktsiooni esimehe Vilja Savisaare avalikus järelepärimises toodud
väited, nagu oleks 2008. aasta riigieelarve kavandatud defitsiidiga,
eksitavad.

Rahandusministeerium juhib tähelepanu, et eile riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Vilja Savisaare avalikus järelepärimises toodud väited, nagu oleks 2008. aasta riigieelarve kavandatud defitsiidiga, on eksitavad.

2008. aasta riigieelarve seaduse kiitis riigikogu heaks eelmise aasta detsembris. Selle kohaselt on eelarve tulude maht endiselt 96,3 miljardit krooni ning kulude maht 93,6 miljardit krooni.

"Eelarve oli planeeritud 2,7 miljardi kroonise ülejäägiga," ütles rahandusministeeriumi riigieelarve ja halduspoliitika asekantsler Ivar Sikk.

Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) poolt tehtavad investeeringud ja sõlmitud lepingud ei ole valitsussektori eelarves kajastunud juba alates RKASi loomisest 2001. aastal ning 2008. aasta eelarve ei ole selles osas erand.

"Seega väide nagu eelarve koostamisel möödunud aasta teisel poolel üritati kedagi petta, jättes RKASi kulud meelega arvestamata, ei saa vastata tõele," tõdes Sikk.

Eesti statistikaamet alustas käesoleva aasta jaanuaris Euroopa statistikakeskus EUROSTATi viitel analüüsi RKASi tehingute arvamise kohta valitsussektori tasakaaluarvestusse. "Hetkel ei ole teada, millise seisukoha statistikaamet võtab ning kas ja milline on täpsemalt selle otsuse mõju riigieelarve tasakaalule. Selge pole ka veel see, kas otsus tuleb tagasiulatuvalt või puudutab see vaid eelolevate aastate investeeringuid. Küll aga peame realistlike eelarve plaanide tegemiseks juba täna arvestama võimalusega, et RKAS tuleb edaspidi kajastada valitsussektori eelarves,” selgitas Sikk.

"Erinevalt eilses keskerakonna teates toodust, ei ole statistikaameti andmetel märtsis ühtegi EUROSTATi missiooni ega kontrollkäiku Eestisse toimumas. Märtsiks valmib küll Eesti statistikaameti dokument, mille põhjalt alustatakse edasise RKASi kajastamise konsultatsioone EUROSTATiga. Konsultatsioonide eesmärk on samas eelkõige nõu küsimine EUROSTATilt, mitte aru andmine ja trahvimine nagu viitas eile Vilja Savisaar," sõnas Sikk.

Hetkel uurib RKASi kohustuste eelarves kajastamise vajadust Eesti statistikaamet, kes annab kõigepealt omapoolse hinnangu RKASi statistilise käsitluse osas ning EUROSTATiga peetavate konsultatsioonide järel võib tehingute valitsussektoris kajastamine saada aktuaalseks sügisese regulaarse andmeedastuse kontekstis.

Järgmistel aastatel kavandatud riiklikud investeeringud, nende rahastamise mahud ja ajakavad kinnitatakse eelarvestrateegia läbirääkimistel vastavalt prognoositavatele riigi tuludele. Esialgse ajakava kohaselt kinnitatakse riigi eelarvestrateegia mai lõpuks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. February 2008, 18:16
Otsi:

Ava täpsem otsing