Pime mees sai siirdatud hamba abil nägijaks

28. veebruar 2008, 12:06

Kaks aastat tagasi plahvatuse tagajärjel
pimedaks jäänud iirlane sai jälle nägijaks, kui arstid siirdasid talle silma
tema poja hamba.

57-aastane Bob McNichol kaotas nägemise, kui tulikuum vedel alumiinium plahvatades talle silma sattus. „Arvasin, et jään eluks ajaks pimedaks,” ütles McNichol.

Kui Iirimaa arstid ütlesid, et nemad enam midagi tema heaks teha ei oska, kuulis McNichol imeoperatsioonist nimega osteo-odonto-keratoproteesimine (OOKP), mida teeb Christopher Liu Inglismaal Brightonis Sussexi silmakliinikus, kirjutas AFP.

1960. aastatel Itaalias leiutatud meetod seisneb toe loomises kunstliku sarvkesta toestamiseks. Tugi moodustatakse patsiendi hambast ning ümbritsevatest luudest. McNicholi puhul kasutati tema 23-aastase poja Roberti loovutatud hammast koos juure ja lõualuutükikesega.

McNicholi parem silmakoobas ehitati uuesti üles, osa hambast siirdati silma ning hambasse puuritud auku paigutati lääts. Esimene operatsioon kestis kümme tundi, teine operatsioon viis tundi.

„Nägemise taastumise võimalus oli vaid 65 protsenti,” ütles McNichol. „Nüüd näen ma piisavalt hästi, et endaga ise hakkama saada ja telerit vaadata. Ma olen vähemalt pääsenud täielikust pimedusest.”

Operatsiooni saab nägemise taastamiseks kasutada juhul, kui vigastada on saanud silma sarvkest. Sageli õnnestub sarvkesta ka muul viisil taastada, kuid tõsisemate vigastuste korral, kui osa silma sarvkestast on hävinud, tuleb silma siirdada uus sarvkest. Mõnikord ei piisa aga ka sellest – siis tuleb kõne alla OOKP, mille käigus silma siirdatakse kunstlik plastikust sarvkest.

Et kunstlik sarvkest silma pidama jääks, peab seda toetama kudedega patsiendi enda kehast. Hammas on selliseks toeks ideaalne, kuna tema külge on kunstliku sarvkesta hea kinnitada. Lisaks on hammas suus ümbritsetud pehmetest kudedest nagu silmaski. Operatsiooni kasutatakse viimase võimalusena sarvkestavigastusega patsientide puhul, kellel pole muidu mingit lootust nägijaks saada. Kuivõrd operatsioon on väga keerukas, viib seda läbi maailmas vaid kümmekond kliinikut.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. April 2008, 11:57
Otsi:

Ava täpsem otsing