Enn Heinsoo • 9 aprill 2008

Mis saab, kui üks tarkvara üritab kaitsta kõige eest?

Microsofti koduarvutite turvalahendus Live OneCare ühendab tulemüüri, antiviiruse, varunduslahenduse ja palju muudki ühte komplekti.

Live OneCare'i teenus, mis maksab 500 krooni aastas, katab arvutikasutaja peamised kaitsevajadused ning laseb tulemüüri, antiviirust ja muud taolist juhtida ühe programmina. Sellel on ilmselge mugavuseelis võrreldes eri tootjate programmide kasutamisega, kuna kasutajal on toimuvast selgem pilt.

Kuid nagu ikka nende mugavate lahendustega, nii ka Live OneCare'i puhul on kasutusmugavuse nimel ohverdatud seadistusvõimalusi. Kõige esimesena torkab see silma varundusvõimaluse puhul, kus ei lubata määrata lihtsalt üht suvalist kataloogi kuhu varundada.

Varundamiseks saab kasutada suvalist usaldatavat võrguketast või välist kõvaketast, kuid arvuti sisemist vaba kõvaketast näiteks kasutada ei saa. Sellest probleemist on küll võimalik mööda hiilida, kuid tavakasutajale käiks see üle jõu.

Lisatasu eest pakutakse Live OneCare'i kasutajale võimalust ka oma fotosid veebis varundada ja selleks antakse 500 krooni eest aastas kümme gigabaiti ruumi. Alternatiivina sellisele variandile võib kaaluda kas või kodumaist MicroLinki pakutavat andmete varundamise teenust, kus andmeid hoitakse ilusti kodumaa serverites.

Huvitavad võimalused Live OneCare'i komplektis on veel ka keskne haldus kuni kolme arvuti jaoks, mis tähendab seda, et kui kodus on enam kui üks raal, siis saab ühe neist määrata keskseks ja selle kaudu jälgida milline on teiste masinate turvaolukord.

Samuti võimaldab Live OneCare'i liides jagada printereid ning muuta võrguseadeid, mida tõsi saab teha Windowsis niikuinii, kuid kui kõik sellised võimalused on ühte kohta kokku toodud, on päris mugav.

Toreda uuendusena tegeleb Live OneCare ka wifi turvalisuse tagamisega või selle üritamisega. Nimelt, kui kodus on ka traadita võrk, siis peaks OneCare seadistama selle krüpteeringut kasutama. Sellel on üks tugev miinus, nimelt kasutab Live OneCare WEP-krüpteeringut.

Lisaks on selles komplektis ka meetmed laste internetikasutuse piiramiseks, kus keelatakse juurdepääs halbadele lehekülgedele, kuid põhimõtteliselt saab nutikam laps, kes kasutab alternatiivset veebilehitsejat, sellest tõkkest mööda minna.

Kuid olgem ausad, turvatarkvara puhul on väga oluline, et see suudaks kaitsta kasutaja andmeid ja tõrjuda erinevaid rünnakuid. Eelmine OneCare'i versioon näiteks ei läbinud Virus Bulletini testi, kuid seekord on tootja töö korralikumalt teinud ja rida teste on edukalt selja taga.

Hetkel kuum