Ansip: kui madal peaks valitsuse võlg olema?

22. aprill 2008, 17:04

Peaminister Andrus Ansipi sõnul ei saa
Eesti majanduses kriisist rääkida, sest valitsuse võlg on Euroopa Liidu
väikseim, töötuse tase läbi aegade madalaim ning maksusüsteem ettevõtjale
soodne.

„Ma pole õige mees nõu andma, kuidas 2008. aastal investeerida edukalt, kuid võin praegusest ärimaastikust rääkida. Meil on lihtne maksusüsteem. Valitsuse võlg on Eestis madal. Küsimus on selles, kui madal see peaks olema. See number kasvab, sel aastal maksame osa küll tagasi,“ märkis Ansip Briti-Eesti Kaubanduskoja seminaril, mille teemaks oli edukas investeerimine aastal 2008.

„Detsembris oli töötuse tase 4,7%, see on madalaim tase meie vaba Eesti ajaloos. Peame rõhku panema uuringute ja arenduste sektorile. Iseenesest selle sektori investeeringute kasv oli Eestis suur. 2006. aastal oli see 1,14%, kuid Soomega seda ei anna võrreldagi, Eesti jaoks oli kasv aga väga hea,“ märkis peaminister.

Paraku oleme me Ansipi sõnul üldises konkurentsiedetabelis tagumisel positsioonil. „Sellest on kahju! Peame muutuma paindlikumaks. Oleme sellega juba alustanud, kuid see pole lihtne. Meie inimesed on haritud ja diplomitega ning kindlasti pole õige meie kohta öelda, et Eestis on vähe oskustega töölisi,“ märkis Ansip ning lisas, et küsimus pole ainult rahas: haridus ja koolitused peavad toetama majanduse struktuurilisi muutusi. Tegemist on Ansipi sõnul elukestva õppega.

„Ärikeskkond on Eestis aga muljetavaldav, meil on lihtne maksusüsteem ja lihtne on aru saada sellest, kuidas kogu süsteem Eestis töötab,“ meelitas Ansip investoreid.

Samas tõi ta välja tõiga, et paljud poliitikud Euroopa Liidus ründavadki just Eesti lihtsat maksusüsteemi. „Näiteks ründas meie maksusüsteemi ka Gerhard Schröder,“ märkis Ansip.

Peaministri sõnul on oluline harida töötajaid, sest tänu sellele muutume paindlikumaks. „Me kehtestasime tubaka ja alkoholi reeglid, kuid sotsiaalmaksu kärpimiseks pole me veel valmis. Maksud on Eestis niikuinii madalad, v.a sotsiaalmaks, ses osas on meil hea positsioon. Näiteks Makedoonias, Montenegros on maksud madalamad. Kuid meie peame teistega konkureerima,“ lausus peamisnister.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. April 2008, 17:01
Otsi:

Ava täpsem otsing