Savisaar: kuuldused miljardilaenust on poliitiline tellimustöö

Agnes Ojala 25. aprill 2008, 14:30

Eile õhtul eetris olnud „Tele-Tallinna“
saates ütles linnapea Edgar Savisaar, et linnas pole plaanis miljardit krooni
laenu võtta ja et jutud sellest on poliitiline tellimustöö.

Telesaates nõudis Jaak Juske opositsiooni esindajana ka Tallinna linna poolt negatiivse lisaeelarve tegemist ning süüdistas linnapead kavatsuses võtta miljardilaenu Eesti riigi arvel, teatas Raepress.

"Meie ei kavatse laenata kellegi teise arvel. Vastavalt seadusele võib Tallinna laenukoormus olla kuni 60% aastaeelarve tuludest. Meie laenukoormus on praegu 46%, aga arvestades rahandusministeeriumi uut metoodikat, koguni vaid 37,2%," sõnas linnapea.

Savisaar tuletas meelde, et möödunud aasta 20. detsembril võttis linnavolikogu vastu 2008. aasta eelarve ja nägi seejuures ette laenu võtmist 500 miljoni krooni ulatuses. "Nii on seda tehtud igal aastal, nii tehti ka seekord ja ei rahandusministeeriumil ega kellelgi teisel ei olnud selle suhtes etteheiteid," ütles ta.

Savisaare sõnul saatiski linna finantsteenistus volikogu otsuse täitmiseks paarikümnele pangale vastavad pakkumised, sealhulgas ka Euroopa Investeerimispangale. "Selle peale küsis Euroopa Investeerimispank meilt nimekirja võimalikest objektidest, mille vahel võiks valida, sest rahastamine toimub neil konkreetsete objektide kaupa. Finantsteenistus saatiski valiku tegemiseks nimekirja, kus oli objekte isegi rohkema kui miljardi krooni eest. Meil tekib küsimus, kes tekitas miljardilaenu segaduse, kui ametlik laenutaotlus on 500 miljonit krooni?" küsis Savisaar.

"Ei ole olemas sellist Tallinna linna poolt alla kirjutatud paberit, kus me soovime saada seda müstilist miljardilaenu," rõhutas Savisaar.

Savisaar süüdistas ka riiki ettenägematuses, öeldes, et linn koostas oma eelarve konservatiivsemalt. "Meie eelarve seis on parem kui riigil, sest valitsus bluffis oma eelarve üles. Nendel kasvas see käesolevaks aastaks ligi 18%, meil vaid 11%. Meie olime konservatiivsemad ja ettevaatlikumad. Seetõttu ei peagi meie praegu oma eelarve üle kaebama ega mingit negatiivset lisaeelarvet tegema,“ rääkis ta.

Ka tõi Savisaar välja võrdluse linna ja riigi esimese kvartali laekumiste vahel, mis on linna kasuks. Kolme kuuga on Tallinna eelarvesse laekunud 24,5% plaanitust ja riigil 21,1%. Maksutuludest laekus linnal kolme kuuga möödunud aastal 25,2% ja sel aastal 26,6%. „Seega on Tallinnal täna maksutulude laekumine isegi paremal järjel kui aasta tagasi. Riigil seevastu kogunes maksutulusid eelmise aasta sama ajaga 20,78%, aga tänavu 19,45%," tõi Savisaar välja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. April 2008, 14:28
Otsi:

Ava täpsem otsing