Kommentaar: krahh roogib majandusest välja rämpsu

Mariliis Pinn 09. mai 2008, 11:54

Majanduskriis, krahh, raske maandumine või
kuidas keegi praegust olukorda ka ei nimetaks, on tänuväärne ja kasulik, sest
see roogib majandusest välja kõik ebamõistliku, anomaalse ja jätkusuutmatu.

"Meedia kihab muserdavatest kriisiuudistest, kuid olen viimasel ajal külastanud mitmeid innovaatilisi ettevõtteid, kel pole Eesti majanduse kiirest jahtumisest suurt sooja ega külma. Neil on uued head ideed, head teenused või tooted, pidev arendustöö," kirjutas Toivo Tänavsuu Äri- ja IT-uudiste ajaveebis.

Ta tõi näideteks tarkvarafirmad Webmedia ja Navirec, tööstusettevõtted E-Profiil ja Estiko-Plastar. Majanduse kiire jahtumise tulemusena näeme selliseid ettevõtteid Tänavsuu hinnangul ajapikku õnneks aina enam.

"Praegu räägime tihti, et ärid kõrbevad. Jah, kõrbevad küll, kuid peamiselt vaid need, mis on keskendunud lihtsale osta-müü-vaheta mudelile, kiirele rikastumisele või muule sarnasele suuremat mõttetööd mitte vajavale äriloogikale. Õitsengu ajal on lihtne ehitada ja müüa põllutäis pappmaju, kaubelda jalgrataste või reisituusikutega. Buumijärgne pohmelus teeb siin omad järsud korrektiivid," märkis ta.

Tänavsuu jätkas: "Teiseks räägime kriisi ajal tööpuuduse kasvust. Kinnisvara seisab, ehitajad saavad hundipassid. Kuid kusagile pole kadunud tööjõupuudus. IT-sektor vajab endiselt programmeerijaid, samuti napib kõrgharitud insenere ja mitmesuguste kutseoskustega ametimehi.

Tarbimishulluses keegi poes eriti hindasid ei vaadanud. Kaupmehed said "keevitada", nii mis kole. Korv laoti ääreni kaupa täis, mõtlemata, kas kõike on ikka vaja. Krediitkaardid ja väikelaenud olid poes igapäevased ostukaaslased. Majanduskrahh ja kõrgem inflatsioon muudavad inimeste tarbimisharjumused loomulikumaks ja säästlikumaks. Põrandaküte ei pea olema kogu aeg põhjas, samuti võib lühemad otsad autosõidu asemel jala käia."

Blogikirjutaja sõnul ei tähenda elu kallinemine niivõrd suure hulga perekondade vaesumist, vaid inimeste targemaks ja mõistlikumaks muutumist. Veelgi enam, igasugune ressursside arukam kasutamine toob kasu ka looduskeskkonnale.

Kokkuvõttes tõdeb ta, et majanduskrahhiga näeme lihtsate lahenduste lõppu. "Eestis praegu toimuv on Soomes ja Rootsis 1990. aastate alguse majanduskriisiga läbitud etapp, "põhi", kus ära käimata poleks need naaberriigid praegu maailma arenenumate ja jõukamate hulgas," kirjutas Tänavsuu, lisades, et nüüd tuleb meilgi hakata ajusid pingutama ja rohkem vaeva nägema - seda nii inimestel, firmadel kui ka riigil. "Ning orbiidile tõusevad uued "kangelased" - mitte need, kes ehitavad palju maju ja püüavad näppe riigi või linna rahakoti vahele libistada, vaid "aednikud", kes riskivad panustada tärkavatesse innovaatilistesse äriprojektidesse - näiteks endine Skype'i juhtinsener Toivo Annus ja tema sõbrad Ambient Sound Investmentsist."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. May 2008, 13:38
Otsi:

Ava täpsem otsing