Maamaksu ümarlaud andis püssirohtu juurde

11. mai 2008, 16:03

Eesti Omanike Keskliidu poolt eile
korraldatud kodu maamaksu vabastamise ümarlaud andis koduomanikele püssirohtu
juurde, teatas organisatsioon.

Eesti Omanike Keskliit on kodanikuorganisatsioon, mis ühendab nüüdseks üle 9500 koduomaniku üle Eesti.

Ümarlaual olid arutluse all kodu maamaksust vabastamise võimalused, EOKL seaduseelnõu, kodanikuühiskond laiemalt eelkõige kodanikuorganisatsioonide kaasamine hea õigusloome tava raames. Osalejate nimistus olid teiste hulgas endine õiguskantsler Allar Jõks ja Eesti tunnustatuim maksuekspert Maksumakjate Liidu juhatuse esimees Lasse Lehis.

EOKL peasekretäri Taavi Madiberki sõnul on iseäranis oluline, et kodanikuorganisatsiooni algatus kodu maamaksust vabastamiseks on jõudnud kõrgetasemelise ühiskondliku debati keskmesse ning, et nii rahvas, ametnikud, poliitikud, kui ka ühiskonnategelased on hoomanud probleemi olemasolu.

Madiberki sõnul sai EOKL kõrgetasemelisel ümarlaual kinnitust oma tõekspidamistele ning uut indu seista kodu maamaksust vabastamise eest.

Ümarlaual EOKL poolt välja pakutud seaduseeelnõu kandev mõte inimeste vabastamine maamaksust maa eest, kus asub nende põhielukohaks kasutatav maja või korter -kodu.

Ümarlaual toodi välja palju maamaksu kogumisega seotud üldiseid korralduslike probleeme. Maksuekspert Lasse Lehise rõhutas maamaksu ebaotstarbekalt kõrgeid adminsitreerimiskulusid, tehes ettepaneku praegune süsteem põhjalikult reformida või maks üldse kaotada. Samuti toodi välja mitmeid maamaksuga seonduvaid põhiseaduslikke vastuolusid. Alates Tallinna on maamaksu tõusu eest kompensatsiooni saavate pensionäride hulga kunstliku ning põhiseadusevastase piiramisega, lõpetades maa hindamistsoonide vildakast määramisest.

Allar Jõks tõi oma sõnavõtus välja, et Tallinna Linnavalitsus ei järginud maamaksu tõstes head õigusloome tava, mis on vastuolus Põhiseaduse paragrahvidega 13 ja 14. Ühtlasi toonitas ta, et selliste maksutõusude puhul peab olema alati läbi mõeldud sihtrühma kohustuste suurenemine. Eelneva tagamiseks peab olema enne otsuse langetamist kuulatud ära ja arvestatud kodanike ning neid esindavate kodanikuorganisatsioonide seisukohtadega.

“Oluline on see, et Omanike Keskliit on pannud kaasa mõtlema ka neid, kes muidu ei pööra tähelepanu avaliku võimu tegevusele,” lisas Jõks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. August 2008, 14:29
Otsi:

Ava täpsem otsing